POZOR: Podvodníci majú nový trik. Takto z vás vytiahnu desiatky eur, ani o tom nebudete vedieť!

Sieť podvodníkov sa rozrástla. Vo veľkom využívajú legitímnu službu.

Internet môže byť pre menej zdatného človeka veľmi zradným miestom, o čom sa dozvedáme týždeň čo týždeň. Podvodné emaily, SMS správy a telefonáty sa stali súčasťou každodenného života mnohých z nás.

Pridajte k tomu podvodníkov na sociálnych sieťach, ktorí vytvárajú falošné súťaže a dostanete skvelý mix nekalej aktivity, ktorá je perfektne navrhnutá na to, aby niekomu ublížila finančne alebo nejakým iným spôsobom.

To je aj prípad dnešného podvodu, na ktorý upozorňuje slovenský obchod Mobilonline.sk. Zákazníci totiž zaznamenali, že sa na Facebooku vyskytuje falošný profil, ktorý oslovuje skutočných ľudí a informuje ich o tom, že mali vyhrať v súťaži.

Milí fanúšikovia, snažíme sa pre vás organizovať rôzne zaujímavé súťaže, ale mnohí podvodníci tieto súťaže zneužívajú vo svoj prospech v snahe získať peniaze,píše spoločnosť. „Aktuálne evidujeme veľké množstvo podvodných Facebook a Instagram profilov, ktoré sa vydávajú za spoločnosť Mobilonline. Prosím neklikajte na žiadne podozrivé odkazy. Zároveň dávame do pozornosti, že naša spoločnosť od Vás nikdy nebude požadovať uvedenie bankového účtu, ako podmienku prevzatia výhry,“ dodáva.

Falošný profil spoločnosti. Zdroj Mobilonline (FB)

Číslo 6678 a podvod za desiatky eur

Podvodný profil posiela náhodným fanúšikom stránky správy o tom, ako boli náhodne vylosovaní a vyhrávajú tak cenu zo súťaže. „Nezabudnite urobiť každý krok správne, pretože ak sú vaše informácie nesprávne a neboli overené, nebudeme vás môcť kontaktovať,“ píšu podvodníci v správe. „Nenechajte si ujsť túto príležitosť,“ naliehajú na ľudí.

Po otvorení falošného odkazu je hneď jasné, ako podvodníci zarábajú. Otvorí sa totiž falošná stránka so základnými informáciami ako produktom, o ktorý sa súťažili, nechýba ani logo firmy Mobilonline.sk.

Ďalej útočníci ľudí žiadajú, aby vyplnili svoje telefónne číslo a klikli na „Odoslať SMS“. Ako už býva zvykom, ide o platené SMS správy. Je celkom prekvapujúce, že na stránke podvodníkov nájdeme aj podmienky toho, k čomu sa takto upisujete.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

6 € každý týždeň. Až kým si to nevšimnete

Ak naletíte, zadáte svoje číslo a kliknete na „Odoslať SMS,“ získate prístup k predplateniu s automatickou obnovou na „sťahovanie video obsahu“. Čo sa pod týmto pojmom skrýva je záhadou. Čo však záhadou nie je, je cena za túto fantastickú službu – 6 € každý týždeň.

SMS sa automaticky zašle na číslo 6678, ktoré je však v poriadku, používa ho dokonca aj RTVS. V tomto prípade však útočníci klamlivým spôsobom nahovárajú nič netušiacich ľudí, aby začali odoberať neznámy obsah za 24 € mesačne. Situácii nepomáha ani fakt, že Facebook zatiaľ stránku neodstránil a na nahlásenia reaguje tým, že daná stránka neporušila normy komunity.

Po kliknutí na “Ďalej” sa otvorí okno s presnými inštrukciami.

Ak by sa vám alebo niekomu z vášho okolia nechcene podarilo naletieť na tento podvod, deaktivácia sťahovania peňazí je veľmi jednoduchá. Stačí zaslať SMS správu v tvare TOP STOP na číslo 6678. Alternatívne sa obráťte na vášho operátora, ktorý vám s problémom veľmi rád pomôže.

Total
495
Zdieľaní
Total
495
Zdieľať