Nórsko chce do roku 2025 zakázať autá so spaľovacími motormi. Skončia však zrejme oveľa skôr

Podľa najnovších štatistík tvorili predaje automobilov bez akejkoľvej formy elektrifikácie menej ako 10 %. Ešte v minulom roku to pritom bolo až 21 %.

Nórsko patrí medzi svetových lídrov v oblasti elektrifikácie automobilového priemyslu. Každý mesiac môžeme sledovať, ako elektromobily decimujú predaje vozidiel so spaľovacími motormi či dokonca aj hybridy. Tento vývoj viedol severskú krajinu k rozhodnutiu zakázať spaľovacie motory skôr ako ktokoľvek iný. Chce tak spraviť už do roku 2025, informuje server Electrek.

Aj keď sa zákaz spaľovákov plánuje na rok 2025, predaj posledného auta s týmto typom motora sa môže uskutočniť oveľa skôr, údajne už v apríli budúceho roku.

Podľa najnovších štatistík tvorili predaje automobilov bez akejkoľvej formy elektrifikácie menej ako 10 %. Ešte v minulom roku to pritom bolo až 21 %. Ak to bude takto pokračovať aj naďalej, trendová čiara presekne nulovú hranicu presne v apríli 2022. V tom čase sa teda predá posledné auto poháňané spaľovacím motorom.

Zdroj: OFV/NAF/Electrek

Táto štatistika je však mierne zavádzajúca. Do elektrifikovaných vozidiel totiž v tomto prípade spadajú aj hybridy, čo je celkom zvláštne, nakoľko aj tie získavajú svoju energiu z benzínu, pričom top-end modely dokážu sčasti fungovať aj na elektrine. No na druhú stranu, bežné hybridy aj tak tvoria menej ako 10 % všetkých predajov.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Elektromobil na každom rohu

Už od začiatku tohto roka je až 14 z 15 najobľúbenejších automobilov v Nórsku plne elektrických. Ak by ste v rebríčku hľadali vozidlo bez elektromotora, museli by ste dopracovať až ku 38. miestu, ktoré zaujal VW Tiguan.

Žiaľ, nie každá krajina má rovnaké podmienky, čo znamená, že elektrifikácia je pre niektoré krajiny náročnejšia ako pre ostatné. Nórsko patrí do tej lepšej skupiny, nakoľko tu pre elektrické vozidlá platia výrazné daňové stimuly. Naopak, vozidlá so spaľovacími motormi podliehajú pomerne vysokým daniam.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať