akcna kamera

GoPro Hero 10 Black: Nová akčná kamera je rýchlejšia a výkonnejšia. Jej cena však stúpla

Zásadnou novinkou je procesor GP2.

Spoločnosť GoPro prichádza po roku s novou generáciou svojej akčnej kamery, ktorá nesie označenie Hero 10 Black. Čerstvú „desiatku“ by ste si pokojne pomýlili s predchádzajúcim modelom Hero 9 Black, najmarkantnejší vizuálny rozdiel predstavujú asi len nápisy a logo v modrej farbe.

Najväčšie zmeny pri kamere GoPro Hero 10 Black sa udiali pod kapotou. A sú to rozhodne vítané zmeny. Výrobca kameru vybavil novým procesorom GP2, ktorý je podstatne výkonnejší. Predchádzajúci typ, čipset GP1, poháňal akčné kamery výrobcu od modelu Hero 6 Black.

Vďaka výkonnejšiemu procesoru je nová akčná kamera rýchlejšia a pohotovejšia a dovoľuje používateľovi snímať všetky tie okúzľujúce videá pri vyšších snímkovacích frekvenciách a využívať ešte efektívnejšiu stabilizáciu obrazu.

gorpo hero 10 Black
Foto: GoPro

Vrcholom záznamu je po novom 5,3K video so snímkovaním 60 FPS. Vhod určite padne aj 4K video so 120 FPS alebo 2,7K video s 240 FPS, čo umožňuje tvoriť štýlové spomalené videá v lepšej kvalite. Rozlíšenie statických fotografií stúplo z 20 Mpx na 23 Mpx.

Fotka sa dá extrahovať aj priamo z videa, v tomto prípade má rozlíšenie 19,6 Mpx (5K video s pomerom strán 4:3), respektíve 15,8 Mpx (5,3K video/60 FPS). Stabilizácia obrazu? Opäť lepšia. HyperSmooth 4.0 dokáže kompenzovať náklon kamery do 45 stupňov. Kamera Hero 9 Black pritom zvládla vyrovnávať horizont v rozmedzí „len“ 27 stupňov.

hero 10 Black
Foto: GoPro

Táto kompenzácia náklonu je ale dostupná iba pri 4K videu so 60 FPS. HyperSmooth 4.0 funguje aj pri živom videu. Live stream je však obmedzený kvalitou 1080p. Pokiaľ chce niekto viac, musí si zakúpiť predplatné GoPro.

To isté platí o funkcii automatického nahrávania obsahu do cloudu počas nabíjania kamery. Aj táto funkcia je podmienená predplatným GoPro. Veľký problém to asi nebude. Fotky a videá sa dajú dostať do tabletu či smartfónu bezdrôtovo, rýchlosť prenosu stúpla o 30 percent. Výborné je, že pribudla podpora pre fyzický prenos pomocou kábla USB-C/Lightning (nachádza sa v balení).

TIP REDAKCIE
Apple AirPods 3 lákajú na priestorový zvuk a lepšiu výdrž, ANC však chýba
kamera
Foto: GoPro

Keďže má Hero 10 Black rovnaké telo, rozumieť si bude s príslušenstvom z predchádzajúcej generácie kamery vrátane vymeniteľného objektívu Max Lens Mod. Základný objektív výrobca ošetril povrchovou úpravou odolnejšou voči poškriabaniu, okrem toho odpudzuje vodu.

Na svojom mieste inak zostáva vymeniteľná 1720 mAh batéria, 2,27″ dotykový displej na zadnej strane, 1,4″ obrazovka a prednej strane a príslušné tlačidlá. Kamera schudla, váži o 5 gramov menej (153 gramov).

hero 10 Black
Foto: GoPro

Na palube sa, samozrejme, nachádzajú všetky známe režimy snímania, od RAW podpory cez Night Lapse, TimeWarp alebo napríklad časovač automatického spustenia záznamu. Cena? Podľa oficiálneho e-shopu výrobcu 529,99 eur. Rozšírené balenie s doplnkovým príslušenstvom stojí 579,99 eur.

Predplatné GoPro Subscription vytiahne z peňaženiek 49 eur ročne. Za tieto peniaze dostane zákazník viac funkcií, neobmedzené miesto v cloude, zľavy na príslušenstvo a jednoduchší servis v prípade poškodenia kamery. GoPro Hero 10 Black je asi najlepšia akčná kamera, aká sa dá dnes kúpiť.

Vlastníci súčasnej generácie o výmene zrejme uvažovať nebudú, hoci je nový procesor dobrým lákadlom. Ak ale niekto vlastní Hero 8 Black alebo Hero 7 Black, nová desiatka ho poteší.

Aktuálna cena modelu GoPro Hero 9 Black

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať