Google dostal pokutu 150 miliónov eur, údajne zneužíval dominantné postavenie Androidu

Kľúčovým faktorom bola požiadavka Google, aby výrobcovia pred získaním prístupu k systému Android podpísali tzv. dohodu proti fragmentácii, inak známu aj ako AFA.

Google si na pôde Južnej Kórey vyslúžil poriadne mastnú pokutu vo výške 207,4 miliardy wonov, čo v prepočte vychádza na necelých 150 miliónov eur. Prečo? Údajne zneužíval dominantné postavenie Androidu na trhu a tým pádom poškodzoval hospodársku súťaž v oblasti operačných systémov, píše Android Authority.

Kľúčovým faktorom bola požiadavka Google, aby výrobcovia pred získaním prístupu k systému Android podpísali tzv. dohodu proti fragmentácii, inak známu aj ako AFA. Táto dohoda odopiera výrobcom možnosť inštalovať do svojich zariadení modifikované verzie Androidu.

Kórejská komisia pre spravodlivý obchod, skrátene KFTC, uznáva túto praktiku ako opevňovanie dominantného postavenia Google v oblasti operačných systémov a obchodov s aplikáciami, čiže poškodzovanie hospodárskej súťaže. Udelila preto softvérovómu gigantovi pokutu vo výške 150 miliónov eur a taktiež jej nariadila, aby skoncovala svojou dohodou AFA.

Google na pokutách prišiel o stovky miliónov eur

Google to tento rok naozaj nemá ľahké. V júli vo Francúzsku dostal pokutu vo výške 500 miliónov eur kvôli svojim dohodám s vydavateľstvami správ, pričom dva mesiace predtým giganta pokutovalo aj Taliansko, a to kvôli údajnému zneužívaniu dominantného postavenia systému Android Auto. V tomto prípade pokuta činila 104 miliónov eur.

Medzi najväčšie problémy, ktorým Google čelí, sa však zaraďuje stále aktuálne protimonopolné konanie, v ktorom čelí až 36 štátom USA. Začalo sa ešte v júli a spoločnosť vyšetruje vo veci dominantnej pozície jej obchodu s aplikáciami. Okrem toho má problémy aj v EÚ, ktorá sleduje jeho zaobchádzanie s alternatívnymi hlasovými asistentmi v systéme Android.