Windows 11 bude výraznejší rýchlejší: Ako bonus zaberie menej mista na disku

Windows 11 sľubuje fúru vylepšení a optimalizácií.

Windows 11, nová verzia obľúbeného operačného systému, ktorý Microsoft začne vo finálnej verzii rozposielať už 5. októbra sľubuje, že prinesie výrazné vylepšenia. O tom, čo všetko môžeme čakať vo videu na kanáli Microsoft Mechanics prehovoril Steve Dispensa, viceprezident pre Enterprise Management.

Čo teda môžeme čakať? Dispensa hovorí o tom, že Microsoft vo veľkej miere vylepšil plánovač úloh, ktorý zabezpečí, že aplikácie na popredí už nebude toľko brzdiť vykonávanie inštrukcií softvéru na pozadí. Okrem toho, nové aplikácie budú mať takmer absolútnu prioritu. Túto funkciu demonštroval pri otvorení Wordu a Excelu počas toho, ako bolo procesor vyťažený na 90 %. K ich otvoreniu došlo prakticky okamžite.

Microsoft pokračuje aj v optimalizácii vlastných aplikácií. Ako možno mnohí z vás zistili, Microsoft Edge už nie je prehliadač, ktorému sa treba smiať, ba priamo opačne. Na Edge pomaly ale isto prechádza čoraz väčší a väčší počet ľudí. Dôvod? Firma ho neustále zlepšuje, pekným príkladom je napríklad funkcia automatického uspávania kariet, ktoré podľa telemetrických dát používateľom ušetrili 32 % pamäti a 37 % procesorového výkonu. To je dôležité hlavne na notebookoch, keďže vyťaženie procesora má priamy vplyv na výdrž batérie.

Užitočné vylepšenia

Okrem toho mal Microsoft vylepšiť aj rýchlosť zapnutia celého systému. Windows 11 sa má zo spánku prebudiť o 25 % rýchlejšie, pričom v samotnom spánku má „spáliť“ ešte menej batérie, než doteraz. To je veľmi pôsobivé.

Milovníci funkcie Windows Hello, ktorá počítač alebo notebook odomkne len tým, že sa pozriete do kamery, sa určite potešia 30 % zrýchleniu rozpoznania a následného prihlásenia sa.

Záverečným vylepšením, ktoré si všimneme azda všetci, je to, koľko miesta systém zaberie na disku. Niektoré menej používané aplikácie budú mať pri prvom spustení systému len akýchsi „zástupcov“. Až keď appku spustíte prvýkrát, stiahne sa všetok potrebný obsah pre jej spustenie.

Nakoniec spomenieme ešte aktualizácie, pre ktoré je Windows známy, bohužiaľ nie v pozitívnom svetle. To sa Microsoft pokúsi napraviť novým spôsobom doručovania tzv. kumulatívnych aplikácií, kde si systém stiahne len tú časť, ktorú skutočne potrebuje. V porovnaní s Windows 10 tak šetrí približne 40 % stiahnutých dát.