Špinavá hra: Apple najskôr aplikáciu nasilu odstránil zo svojho obchodu. Potom ju skopíroval

Apple sa k vývojárom nespráva férovo. Pôjde pred súd.

Keď Apple pred pár dňami predstavil novú generáciu inteligentných hodiniek, Apple Watch Series 7, vývojári jednej aplikácie ju pozerali výrazne rozrušene. Hodinky po novom umožňujú nový spôsob zadávania textu. Okrem toho, že hodinkám môžete text nadiktovať alebo ho po písmenku nakresliť na displej pribudla aj možnosť využiť QWERTY klávesnicu. Práve v nej sa skrýva naozaj špinavá hra, kvôli ktorej teraz Apple čelí žalobe.

Vývojárom, ktorý predstavenie nových Apple Watch sledoval nenávistne je Kosta Eleftheriou. Je totiž tvorcom aplikácie FlickType pre AppleWatch, ktorú do obchodu Apple App Store uviedol ešte v roku 2018. Apple mu ju však v roku 2019 odstránil, pretože vraj porušovala podmienky. Viac informácií sa nedozvedel.

Vedel však, že prišiel so skutočne užitočným nástrojom pre majiteľov hodiniek, keďže sa aplikácia razom stala najsťahovanejšou platenou aplikáciou pre Apple Watch.

Páčila sa im hneď od začiatku

Apple sa aplikácia páčila hneď od začiatku. Kosta Eleftheriou sa dokonca zúčastnil technickej demonštrácie, počas ktorej Apple ukázal, ako aplikácia fungovala. Nadšení z nej bol aj šéf vývoja klávesníc, ktorý poznamenal, že by jeho riešenie malo byť súčasťou Apple Watch a že by ju Apple mal odkúpiť.

Neskôr však prišlo spomínané stiahnutie z obchodu App Store. Kým sa Eleftheriovi podarilo presvedčiť Apple, že jeho aplikácia žiadnym spôsobom neporušuje podmienky obchodu, prešiel takmer rok. Do obchodu sa vrátila až v januári 2020. Len pre predstavu, bola taká populárna, že za prvý mesiac vývojárovi zarobila 130 000 dolárov.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Eleftheriou bol prirodzene nahnevaný a znechutený z praktík Apple. Rozhodol sa preto firmu žalovať za ušlý zisk, ktorý mu podľa neho právom patrí. Nebyť zásahov Apple, mal by sa dnes lepšie.

Teraz, keď zistil, že jeho aplikáciu Apple dokonca viac-menej okopíroval a vybavil ňou nové hodinky Apple Watch Series 7, je ešte viac znechutený.

Apple je podobným správaním veľmi dobre známy. Podobný postup použil už aj v minulosti a zatiaľ nasvedčuje všetko tomu, že sa nebojí rovnaký postup použiť aj v budúcnosti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať