NÁVOD: Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť (cache) na Android smartfóne?

Užitočná pomôcka.

Väčšina aplikácií, ktoré máte nainštalované vo svojom smartfóne, vytvára pre dočasné uchovanie informácií rôzne súbory, ktoré ukladá do takzvanej vyrovnávacej pamäte (cache). Vďaka týmto údajom sa aplikácie načítavajú rýchlejšie.

Internetový prehliadač do vyrovnávacej pamäte uloží napríklad obrázky, vďaka čomu ich nemusí opätovne sťahovať pri ďalšom navštívení vybranej internetovej stránky. Dočasné súbory však dokážu z internej pamäte zariadenia odkrojiť aj niekoľko gigabajtov, čo môže byť problémom najmä pri zariadeniach nižšej a strednej triedy so skromnejšou kapacitou úložiska.

Smartfóny so zaplnenou pamäťou môžu fungovať horšie. Vymazanie vyrovnávacej pamäte ich dokáže zrýchliť a zároveň sa takýmto spôsobom uvoľní miesto pre ďalší obsah. V niektorých prípadoch sa môže priečinok s vyrovnávacou pamäťou poškodiť, napríklad pri aktualizácii aplikácie, čo zapríčiní jej zlyhanie alebo znemožní spustenie.

Foto: Red

Výrobcovia smartfónov pridávajú do ich užívateľských prostredí rôzne nástroje a optimalizačné aplikácie, ktorých úlohou je zariadenia vyčistiť od zbytočného obsahu a okrem toho prispieť k lepšej výdrži na jedno nabitie.

Vyrovnávaciu pamäť aplikácií však môžete vymazať aj manuálne. Tento spôsob ostrieľaní používatelia Android zariadení dobre poznajú, ak medzi nich nepatríte, nižšie nájdete návod, ako sa do toho pustiť.

Vyrovnávaciu pamäť svojho smartfónu nemusíte vymazávať každý deň. Postačí, ak tak učiníte raz za pár mesiacov (zapĺňa sa postupne). Ako ukážkový príklad sme použili smartfón značky Samsung. Pri zariadeniach iných značiek je ale postup viac-menej rovnaký.

Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť

V prvom kroku si na domácej obrazovke vyberte aplikáciu, ktorej vyrovnávaciu pamäť chcete vymazať. Môže ísť napríklad o Facebook, YouTube alebo akúkoľvek inú aplikáciu, ktorú používate pravidelne. Podržte na nej prst a následne ťuknite na ikonu v pravom hornom rohu.

Pred vami sa objaví stránka Informácie o aplikáciách, kde prejdete do sekcie Pamäť. Nasledujúca stránka vám ukáže, koľko úložného priestoru zaberá vyrovnávacia pamäť vybranej aplikácie.

V druhom kroku, v spodnej časti stránky, ťuknite na Vymazať vyrovnávaciu pamäť. To je všetko. Rovnako môžete postupovať aj pri iných aplikáciách, ktoré zaberajú v pamäti vášho smartfónu alebo tabletu podozrivo veľa miesta.

TIP REDAKCIE
Tesla má novinku: Výšku poistného vypočíta na základe správania počas jazdy
vyrovnavacia pamat
Foto: Red.

Pokiaľ používate Android smartfón inej značky ako Samsung, najlepšie je otvoriť Nastavenia, ďalej Aplikácie a zo zoznamu nainštalovaných aplikácií vybrať tú, ktorej vyrovnávaciu pamäť chcete vymazať. Opäť stačí ťuknúť na Pamäť/Ukladací priestor a zvoliť Vymazať vyrovnávaciu pamäť.

Prehliadač Chrome

Samostatnou kapitolou môže byť aplikácia najpoužívanejšieho internetového prehliadača Chrome, ktorý niekedy z dostupných zdrojov ukrajuje viac, ako by si požívateľ želal. Vymazať sa dá aj vyrovnávacia pamäť nafúknutá surfovaním po internete.

Otvorte prehliadač Chrome, ťuknite na tri bodky v pravom hornom rohu a zvoľte položku História. V tejto sekcii vyberte Vymazať dáta prehliadania. Chrome vám dá možnosť vybrať si časové obdobie, za aké sa má vyrovnávacia pamäť vymazať.

cache
Foto: Red

Výberom Celé obdobie odstránite všetky dočasné súbory vytvorené navštevovaním internetových stránok. Uistite sa, že máte začiarknuté políčko Obrázky a súbory vo vyrovnávacej pamäti. Históriu prehliadania ani súbory cookie odstraňovať nemusíte, pokiaľ nechcete, samozrejme. Prehliadač by vás odhlásil z väčšiny webov, z Google účtu však nie.

Vyrovnávacia pamäť a hudba, fotky, videá…

Pokiaľ máte obavu o svoj multimediálny obsah a iné údaje, vymazanie vyrovnávacej pamäte ich prítomnosť neovplyvní. Ak vymažete cache aplikácie Facebook, neodstráni sa váš účet, alebo nebodaj príspevky či komentáre.

Na svojom mieste tiež zostane hudba, kontakty alebo fotografie a videá uložené v galérii. Vyrovnávacia pamäť je miestom pre dočasné súbory. S vašimi údajmi nemá nič spoločné. Vymazanie vyrovnávacej pamäte v Android smartfóne či tablete je absolútne bezpečné. Prirovnať by sme ho mohli k hĺbkovému čisteniu.

Súčasné Android smartfóny a tablety sú oveľa lepšie optimalizované, než tomu bolo pred pár rokmi. Staré dobré manuálne odstránenie vyrovnávacej pamäte ale dokáže stále prispieť lepšiemu zážitku z používania mobilného zariadenia. Padnúť vhod môže používateľom starších alebo cenovo dostupnejších smartfónov a tabletov.

Total
43
Zdieľaní
Total
43
Zdieľať