galaxy z fold 3

Galaxy Fold 3 v teste odolnosti: Vnútorný displej sa škrabancom nevyhne, konštrukcia vydržala

Technologický sadizmus.

Zack Nelson z YouTube kanála JerryRigEverything pravidelne testuje odolnosť novej spotrebnej elektroniky a jeho pozornosti neušiel ani nedávno predstavený Galaxy Z Fold 3. Jeden z najdrahších smartfónov na trhu priniesol zlepšenia v mnohých oblastiach vrátane odolnosti.

Galaxy Z Fold 3 má kvalitnejší pánt, pevnejší hliníkový rám, jeho ohybný displej je podľa výrobcu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 80 % odolnejší a zariadeniu tiež pribudla nálepka IPX8, ktorá značí, že sa smartfón nezľakne vody.

Zack Nelson 3. generácii smartfónu Galaxy Z Fold nič nedaroval. Pokúšal sa ho zlomiť, poškriabať, poškodiť prachom (voči ktorému inak chránený nie je) a nechýbalo ani flambovanie zapaľovačom. Ako test dopadol? Prekvapivo dobre.

Vonkajší displej a zadný panel smartfónu Galaxy Z Fold 3 je prekrytý sklom Gorilla Glass Victus, ktoré dosahuje podľa Mohsovej stupnice 6. úroveň tvrdosti. To znamená, že tieto plochy nepoškriabu mince alebo kľúče, s ktorými sa môže smartfón ocitnúť v jednom vrecku.

galaxy z fold 3
Foto: JerryRigEverything/YouTube

Vnútorný flexibilný displej zostáva na škrabance háklivý. Ryhy badať už pri 2. úrovni Mohsovej stupnice tvrdosti. Viditeľné stopy na obrazovke dokáže zanechať aj necht, pokiaľ ním na obrazovku používateľ silnejšie zatlačí.

Na displeji je ale od výroby nalepená špeciálna ochranná fólia. Samsung v rámci úvodných nastavení smartfónu používateľov upozorňuje, aby túto fóliu nestrhávali a nepoužívali ani iné fólie neschválené výrobcom.

galaxyz fold 3
Foto: JerryRigEverything/YouTube

Pevnosť rámu by najlepšie preveril pád na tvrdú podložku, túto disciplínu však smartfón v rukách Zacka Nelsona neabsolvoval. Rám, nazvaný Armor, len poškriabal s očakávaným výsledkom. Farbu z neho olúpal s ľahkosťou.

Krytie IPX8 zaručuje, že je smartfón odolný voči vode, no prachu nie. Vzhľadom na ohybnú konštrukciu sa v smartfóne nedali použiť spoľahlivé gumové tesnenia. Výrobca preto vnútorné komponenty ošetril povlakom odpudzujúcim vodu.

Zack napriek tomu smartfón zasypal prachom, ktorému však skladací mechanizmus nepodľahol. Aspoň nie okamžite. Prach sa do pántu nedostal a otváranie a zatváranie prebiehalo bez problémov.

galaxy z fold 3
Foto: JerryRigEverything/YouTube

Zariadenie sa v zloženom stave neohýba ani neláme, čo sa očakávalo. Smartfón ale prežil aj pokus o zlomenie v roztvorenom stave, čo je určite dobrou správou. 3. generácia smartfónu Galaxy Z Fold naozaj znesie viac. V porovnaní s prvou generáciou, ktorá bola predstavená v roku 2019, je rozdiel v odolnosti zásadný.

Ohybný vnútorný displej si však stále vyžaduje citlivejší prístup. Pokiaľ ho nechtiac rozbijete, výmena vás bude stáť okolo 550 eur. Hoci cena takéhoto servisného zásahu medziročne klesla, stále ide o nemalú sumu, ktorá môže rozhodiť osobný rozpočet.

Test odolnosti v podaní Zacka Nelsona si môžete pozrieť nižšie.

Aktuálna cena novinky Samsung Galaxy Z Fold 3