tiktok

TikTok je najsťahovanejšou aplikáciou sveta, prekonal Facebook

Krátke videá hýbu svetom.

Medzi najsťahovanejšími aplikáciami sveta sa dlhodobo držia tie, ktoré má vo vlastníctve spoločnosť Facebook. V roku 2020 ale došlo k zmene. Svetovou jednotkou sa stala aplikácia čínskej firmy ByteDance – TikTok. Na základe údajov z analytickej platformy App Annie to uvádza spravodajský portál Nikkei Asia.

TikTok je jedinou aplikáciou v top päťke najsťahovanejších, ktorá nepatrí spoločnosti Facebook. Hneď za ňou sa nachádza aplikácia rovnomennej sociálnej siete Facebook, komunikátor WhatsApp, Instagram a aplikácia Messenger.

tiktok
Zdroj: Nikkei Asia

Z pohľadu konkrétnych regiónov si v roku 2020 vydobyla prvenstvo na trhu v USA a v Číne, kde je dostupná pod názvom Douying. Naopak, na ázijských trhoch (mimo Číny), sa na prvom mieste udržala aplikácia Facebook. Japonci v roku 2020 najviac sťahovali domácu aplikáciu Line a Instagram.

tiktok
Zdroj: Nikkei Asia

Spoločnosť ByteDance spustila medzinárodnú verziu aplikácie TikTok v roku 2017. Zaujala najmä mladšiu generáciu, vďaka ktorej začala dynamicky rásť. TikTok odštartoval úplne nový trend, zameral sa na tvorbu a zdieľanie krátkych videí.

TikTok od júna dovoľuje publikovať videá s maximálnou dĺžkou 3 minút. Väčšina obsahu je však podstatne kratšia, zverejnené videá majú v priemere len okolo 15 sekúnd. Jednoduché a zábavné videá časom doplnili rôzne návody, rýchle recepty na varenie, „zlepšováky“ bežných životných situácií alebo napríklad krátke edukačné videá.

Vysoký záujem o aplikáciu si prirodzene všimlo množstvo firiem, ktoré začali na TikToku v rámci inzercie ponúkať svoje tovary a služby. Negatívne sa v tomto smere blysla poľská pobočka výrobcu LG, ktorá v minulom roku zverejnila na TikToku sexistickú reklamu. Video, ktoré nazbieralo 2 milióny vzhliadnutí, musela firma po kritike z aplikácie stiahnuť.

tiktok
Ilustr. foto: Aaron Yoo

Úspech TikToku podnietil konkurenčné platformy k tomu, aby jeho funkcie napodobnili. Instagram sprístupnil používateľom krátke videá Reels. YouTube zase spustil videá Shorts, do podpory ktorých chce v najbližších rokoch investovať 100 miliónov dolárov. Vybraní autori originálnych a pútavých videí môžu získať od 100 do 10 000 dolárov mesačne.

TikTok nie je len o zábave alebo krátení voľného času. Kritici poukazujú na šírenie nevhodných videí, kyberšikanu a otáznu úroveň ochrany osobných údajov. Aplikáciu TikTok, spolu s ďalšími takmer 60 aplikáciami pôvodom z Číny, zakázala indická vláda. Podľa nej predstavuje „hrozbu pre národnú bezpečnosť“.

V lete 2020 pred nástrahami tejto sociálnej siete varovala rodičov a mladistvých Polícia Slovenskej republiky. Predstavila niekoľko tipov a odporúčaní, ako používať TikTok bezpečným spôsobom.