Klasika z rokov minulých: Super Mario 64 si môžete zahrať v prehliadači

Nuda? Zabavte sa legendárnou plošinovkou.

Titul Super Mario 64 vznikol v roku 1996 a išlo o prvú hru zo známej série, ktorá hráčom ponúkla zážitok z trojrozmernej grafiky. Hra patrila medzi najpredávanejšie, čo sa konzoly Nintendo 64 týka.

Super Mario 64 je dnes už skôr nostalgickou spomienkou na časy minulé, ktorú si môžete oprášiť v internetovom prehliadači. Neznámym vývojárom sa podarilo ikonickú hru upraviť tak, aby sa dala spustiť v akomkoľvek modernom prehliadači, píše The Next Web.

Vyzerá to, že ide o plnú verziu hry, v ktorej by nemali chýbať žiadne úrovne. Postavu talianskeho inštalatéra môžete ovládať pomocou klávesnice, ale aj Bluetooth ovládača. Taktiež si môžete uložiť dosiahnutý postup, čím sa z hry stáva viac, ako len jednorazová zábavka.

Schéma ovládania vyzerá nasledovne. Zobrazuje sa priamo v prehliadači zarovno s hrou. Zobrazenie na celú obrazovku docielite tak, že ju posuniete o niečo nižšie (klávesa Page Down).

mario 64
Foto: froggi.es/mario/

Ako TNW pripomína, nie je to prvýkrát, čo sa hra zo série Super Mario objavila v internetovom prehliadači. V roku 2016 bol istý čas dostupný remake v HD kvalite postavený na platforme Unity. Žiaľ, hra obsahovala iba jednu úroveň. Stránka neskôr prestala fungovať.

Nintendo môže zasiahnuť

Aktuálny port hry Super Mario 64 je v prehliadači dostupný približne od apríla a stále funguje. Uvidíme, kedy si ho Nintendo všimne a postará sa o jeho odstránenie. Super Mario je silnou značkou, ktorú si Nintendo náležite chráni.

Pokiaľ by ste si chceli hru užiť v štandardnom a oficiálnom formáte, potrebovať budete konzolu Switch a kompiláciu hier Super Mario 3D All-Stars, ktorá stojí asi 50 eur. Alebo sa môžete pokúsiť nikde zohnať konzolu Nintendo 64, čím by ste získali naozaj autentický zážitok.

Titul Super Mario 64 je dnes mimoriadne cenný, pokiaľ má podobu originálnej a nerozbalenej kópie. Aukčný dom Heritage Auctions takéto balenie predal v dražbe za rekordných 1 560 000 amerických dolárov. Obchod sa podarilo uzavrieť 11. júla.

Len dva dni predtým predala rovnaká aukčná sieň nerozbalenú hru Legend of Zelda pre konzoly NES z roku 1987, anonymný kupca za ňu zaplatil 870 000 dolárov. Ak si chcete hru Super Mario 64 v prehliadači zahrať, kliknite SEM. Pozor na hlasitosť sprievodných zvukov, aby ste pri práci alebo štúdiu na seba náhodou zbytočne neupozornili.