saygus

Šéf firmy Saygus sľuboval „super smartfón“. Skončil pred súdom, hrozí mu väzenie

Saygus V2 mal byť prvotriednou vlajkovou loďou. Zostal len na papieri.

Pustiť sa do vývoja, výroby a predaja smartfónov nie je zrovna jednoduchou záležitosťou. Ani etablovaní hráči sa nemusia vedieť vo vysoko konkurenčnom priemysle udržať, čoho dobrým príkladom je juhokórejská značka LG. Pamätáte si však na startup Saygus?

Saygus bol začínajúcou firmou, ktorá chcela zákazníkom ponúknuť smartfón s tou najlepšou špecifikáciou. Prvý pokus sa udial v roku 2009, kedy výrobca predstavil model Saygus Vphone s 3,5-palcovým displejom a vysúvateľnou hardvérovou klávesnicou.

Smartfón sa na ale trh nikdy nedostal. Výrobca ho krátko predtým, ako sa mal dostať na trh, zrušil. Pokus číslo dva sa nazýval Saygus V2 (V-Squared), vznikol v roku 2015. Výrobca mal v pláne osadiť smartfón tým najlepším, čo bolo v danej dobe dostupné.

Saygus v2
Výrobca sa na svojom webe pýšil niekoľkými oceneniami. Dnes je oficiálna stránky firmy už vypnutá.

Najvýkonnejší čipset Qualcomm, 21 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou, dva sloty na microSD karty, reproduktory Harman Kardon, bezdrôtové nabíjanie, odolnosť voči vode, dual boot funkcionalita…smartfón technologickú verejnosť zaujal. Z veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2015 si dokonca odniesol Cenu za inováciu.

Vznikli len prototypy

Ani Saygus V2, ako špičková vlajková loď či „super smartfón“, na komerčný trh nikdy nevstúpil. Vzniklo len niekoľko prototypov. Po pár rokoch príbeh neúspešného startupu pokračuje. A nie je to veselý príbeh, ako informuje The Verge. Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Chad Leon Sayers skončí pred súdom, na tričku má obvinenia z podvodov.

Saygus
Saygus V2

Kameňom úrazu sa stalo financovanie projektu. Sayers od roku 2012 do roku 2020 vylákal od približne 300 investorov prostriedky vo výške 10 miliónov dolárov. Peniaze mal použiť na rozbeh a ďalšie náklady spojené so spustením výroby smartfónov.

Sayers investorov ubezpečoval, že sa smartfón nachádza v poslednej fáze vývoja a je pripravený vstúpiť na trh. Sľuboval tiež vysoké zhodnotenie vkladov, ktorého sa však podporovatelia nikdy nedočkali, ako je dnes už známe.

Ako zakladateľ s peniazmi naložil? V prvom rade si zahral pyramídovú hru. Výnosy prvým investorom vyplácal z vkladov neskorších investorov.

Časť peňazí okrem toho skonzumovala prevádzka kancelárskych priestorov, pôžičky na kreditných kartách, 800 000 dolárov si vyžiadalo urovnanie predchádzajúcich súdnych sporov a v neposlednom rade zakladateľ firmy minul 145 000 dolárov na osobné výdaje – nákupy, zábavu, jedlo a tak podobne.

Skupina investorov s podnikateľským plánom pána Sayersa, logicky, spokojná nebola. Zakladateľ a šéf firmy teraz čelí žalobe, ktorá bola podaná na súde v americkom štáte Utah. Proces začne 30. augusta. O prípadnej vine či nevine rozhodne porota.