Exynos W920

Samsung predstavil čipset Exynos W920, poženie Galaxy Watch 4

Hodinky dostanú nový hardvér aj softvér.

Len jeden deň pred oficiálnou premiérou inteligentných hodiniek Galaxy Watch 4 predstavuje spoločnosť Samsung Exynos W920, čipset, ktorý je priamo navrhnutý pre nositeľné zariadenia. Podľa výrobcu ide o vôbec prvý takýto procesor postavený na 5 nm technológii.

Exynos W920 je pripravený na použitie s novým operačným systémom WearOS 3, ktorý Google vyvinul v spolupráci so Samsungom. Spoločnosť potvrdzuje, že nový čipset bude súčasťou nadchádzajúcich hodiniek Galaxy Watch.

Čím všetkým sa môže 5 nm Exynos W920 pochváliť? Architektúru tvoria 2 jadrá Cortex-A55, ktoré dopĺňa grafický čip Mali-G68. Pripomenieme, že jadrá Cortex-A55 nájdeme aj v špičkovom 5 nm čipsete Snapdragon 888. Sú taktiež štyri a ich úlohou je zabezpečiť chod menej náročných procesov.

Samsung tvrdí, že v porovnaní s predchádzajúcim čipsetom určeným pre nositeľné zariadenia poskytne Exynos W920 o 20 percent vyšší výpočtový výkon a až 10-násobne vyšší grafický výkon.

Exynos W920
Foto: Samsung

Samsung nový kus kremíka pravdepodobne porovnal so staršou 10 nm jednotkou Exynos 9110, ktorá poháňa prvú, druhú aj tretiu generáciu hodiniek Galaxy Watch. Rozdiel vo výkone, hlavne v tom grafickom, je tak výraznejší.

Súčasťou novej sady je tiež vyhradené jadro Cortex-M55, ktoré sa bude starať o prevádzku stále zapnutej obrazovky. Cieľom tohto riešenia je znížiť spotrebu energie na minimum, čoho výsledkom by mala byť lepšia výdrž na jedno nabitie.

Samsung ďalej spomína 4G LTE modem (Cat. 4), satelitný navigačný systém (pásmo L1) alebo kompaktné rozmery čipsetu, vďaka ktorým môžu mať hodinky väčšiu batériu a elegantnejší dizajn. Špekuluje sa, že nové Galaxy Watch 4 ponúknu až 7-dňovú výdrž na jedno nabitie.

Aj keď je tento údaj pomerne odvážny, väčšia batéria a energeticky efektívnejší čipset by mohol budúcim používateľom nových hodiniek poskytnúť viac ako len priemernú výdrž na jedno nabitie. Tá bude ale nakoniec aj tak závisieť najmä od spôsobu ich používania.

V priebehu zajtrajšieho dňa by sme mali spoznať dve verzie hodiniek – športovejšie ladené Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch 4 Classic s mechanickou otočnou lunetou.

Aktuálna cena hodiniek Samsung Galaxy Watch 3