qualcomm

Snapdragon 895: Nový kráľ s výrazne výkonnejšou grafikou!

Grafické procesory obsiahnuté v novodobých čipsetoch sú čím ďalej podstatnejším komponentom. Qualcomm si to samozrejme uvedomuje, čo je dôvod, prečo bude pri Snapdragon 895 tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť.

Ako už býva zvykom, Qualcomm nám koncom roka, pravdepodobne v decembri, predstaví nový čipset, ktorý poženie väčšinu vlajkových lodí predstavených v prvej polovici 2022. Známy vraj môže byť ako Snapdragon 895 a podľa všetkého ponúkne rázne vylepšenia nielen v oblasti CPU, ale aj GPU, píše server Android Community.

Grafické procesory obsiahnuté v novodobých čipsetoch sú čím ďalej podstatnejším komponentom. Qualcomm si to samozrejme uvedomuje, čo je dôvod, prečo bude pri Snapdragon 895 tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť. Aspoň to naznačuje nový príspevok, ktorý na sieť Weibo zavesil Chen Jin, riaditeľ Lenovo China. Konkrétne v ňom upozorňuje na blížiaci sa debut herného smartfónu Lenovo Legion 3 Pro.

snapdragon 888 plus

Qualcomm Snapdragon 895: Adreno 730 v hlavnej úlohe

Čipset, ktorý bude vyrábaný 4 nm procesom, sa má skrývať pod kódovým označením SM8450. Súčasťou architektúry má byť nový modem Snapdragon X65 5G, ktorý umožní pripojenie k obom hlavným pásmam 5G.

CPU má pozostávať z jedného hlavného jadra, ktorého úlohu zohrá Cortex-X2, troch vysoko výkonných jadier Cortex-A710 a štyroch úsporných jadier Cortex-A510. Čipset má byť založený na novej architekúre v9 od spoločnosti Arm, ktorá sľubuje ešte vyšší výkon. Konkrétne má rozdiel medzi nadchádzajúcou a aktuálnou generáciou činiť až 20 %.

Úlohu GPU, čiže grafického procesora, má zohrať nový Adreno 730. Chen Jin naznačuje, že pôjde o skutočne výkonný kus hardvéru, ktorý nepochybne nebude mať problém s pútaním pozornosti. Aj z tohto dôvodu teda bude použitý v nadchádzajúcej hernej vlajkovej lodi spoločnosti Lenovo, Legion 3 Pro. Aspoň tomu všetko nasvedčuje.