Je tmavý režim v porovnaní so svetlým úspornejší? Vedci to zmerali

Tmavý režim veľký vplyv na spotrebu energie nemá, až na jeden prípad.

Tmavý režim (motív) používateľského prostredia vyzerá najmä na OLED displejoch dobre a medzi používateľmi je obľúbený. V spojení s týmto režimom sa často uvádza, že prispieva k lepšej výdrži na jedno nabitie.

OLED displeje majú tú výhodu, že dokážu zobrazovať skutočnú čiernu farbu. Na rozdiel od LCD obrazoviek to vedia docieliť efektívnym spôsobom – jednotlivé pixely jednoducho vypnú, čo pri trvale podsvietených LCD obrazovkách nie je možné.

Tmavý režim prostredí aplikácií a operačných systémov by teda logicky mal nejakú tú energiu ušetriť, pokiaľ sa zobrazuje na zariadeniach s OLED displejmi. Vypnuté pixely energiu nespotrebúvajú.

Aký prínos na spotrebu energie tmavý režim v skutočnosti má, sa rozhodli preveriť vedci z Purdue University. Podľa ich štúdie môže tmavý režim naozaj predĺžiť výdrž na jedno nabitie, významnejší vplyv na spotrebu energie, až na jednu situáciu, však nezaznamenali.

Autori štúdie pri testovaní tmavého motívu použili 6 aplikácií od Google – kalkulačku, kalendár, Telefón, Správy, Mapy a YouTube. Operačný systém Android pri výpočte spotreby energie motív rozhrania nezohľadňuje, vedci tak rozdiel v spotrebe energie medzi svetlým a tmavým režimom zaznamenali pomocou vlastného nástroja nazvaného Per-Frame OLED Power Profiler.

tmavy rezim

Zistili, že ak sa používateľ prepne zo svetlého do tmavého motívu a jas obrazovky má nastavený v rozsahu od 30 do 50 %, ušetrí v priemere iba 3 až 9 % energie. Väčšina používateľov pritom pracuje s automatickou optimalizáciou jasu, ktorá v interiéri nastavuje svietivosť obrazovky na približne 30 až 40 %.

Napríklad zobrazenie aplikácie Správy v svetlom režime s 20 % jasom konzumuje rovnaké množstvo energie, ako zobrazenie aplikácie v tmavom režime pri svietivosti 50 %. Ak by sa jas v prvom prípade zvýšil na rovnakých 50 %, spotreba energie by vzrástla len mierne.

Úspora energie pri každodennom používaní smartfónu s tmavým režimom tak nie je taká veľká, akoby sa mohlo zdať.

Existuje však situácia, kedy má tmavý režim citeľný prínos. Prechod zo svetlého na tmavý režim pri maximálnom jase obrazovky (napr. vonku pri slnečnom počasí) môže ušetriť 39 až 47 % energie. Vedci spotrebu energie testovali na 4 zariadeniach s OLED obrazovkou – Pixel 2, Motorola Z3, Pixel 4 a Pixel 5.

Uvedené čísla sú skôr orientačné. Spotreba energie bude závisieť aj od konkrétneho zariadenia (niektoré displeje sú jasnejšie ako iné) a spôsobe, akým sa smartfóny používajú (zdržovanie v interiéri, vonku na slnku).