tazba kryptomien

India chce do konca roka vykonať prvé testy vlastnej digitálnej meny, EÚ si robí poznámky

India pritom nie je prvou krajinou, ktorá rozmýšľa nad zavedením CBDC, respektíve vlastnej digitálnej meny. Lídrom v tejto oblasti je Čína, ktorá už dokonca stihla rozbehnúť niekoľko testov.

Šaktikanta Das, guvernér Indickej rezervnej banky, skrátene RBI, prichádza s odvážnym prehlásením. Podľa novej správy od CNBC chce ešte pred koncom roka začať testovať digitálnu rupiu.

Ako píše server Neowin, banka má aktuálne skúmať všetky aspekty spojené so zavedením digitálnej meny, rovnako ako aj jej možné vplyvy na bezpečnosť, stav finančného sektora, monetárnu politiku či menu, ktorá sa už nachádza v obehu.

“V tomto smere sme mimoriadne opatrní, pretože ide o úplne nový produkt, a to nielen pre RBi, ale aj pre celý svet. Myslím, že do konca roka by sme mali byť schopní – by sme mali byť v pozícii – spustiť prvé testy,” uviedol guvernér RBI pre CNBC.

O koncept digitálnej meny sa zaujíma aj Európska centrálna banka

India pritom nie je prvou krajinou, ktorá rozmýšľa nad zavedením CBDC, respektíve vlastnej digitálnej meny. Lídrom v tejto oblasti je Čína, ktorá už dokonca stihla rozbehnúť niekoľko testov. Vlastné výskumy však spustila už aj Európska centrálna banka, Bank of England či japonská vláda.

Hoci India chce do konca roka začať s prvými testami, stále sa nerozhodla, akým spôsobom bude sledovať a zaznamenávať realizované transakcie. Môže použiť model distribuovanej účtovnej knihy, pri ktorom môže viacero účastníkov súčasne pristupovať k transakciám, zdieľať ich alebo zaznamenávať. Tento systém má efektívne zabraňovať potenciálnym pokusom o falšovanie. Druhou možnosťou je model centralizovanej účtovnej knihy, čo znamená, že centrálna banka sama vlastní jedinú účtovnú knihu.

Kompletný prechod na digitálnu menu potrvá celé roky

Pripomeňme, že stále ide o čerstvý koncept, ktorý nielen v Indii, ale napríklad aj v Európe nebude okamžite po zavedení používaný stále a každým. Rovnako ako každá jedna novinka, aj digitálna mena sa bude medzi obyvateľstvo šíriť postupne. Kompletný prechod na túto formu platidla nepochybne potrvá celé roky.