harmonyos

Huawei nepoľavuje, Harmony OS 2 poháňa už 70 miliónov zariadení

Aktualizácie sú dostupné pre desiatky modelov smartfónov.

Operačný systém Harmony OS 2 spoločnosť Huawei vypustila do sveta začiatkom júna. Po pár týždňoch od uvedenia si ho nainštalovalo 10 miliónov používateľov. Tempo nespomalilo. V prvom augustovom týždni sa nachádzal v 50 miliónoch zariadeniach a teraz, na konci augusta, je číslo ešte väčšie, informuje Huawei Central.

Harmony OS 2 vstupuje do mesiaca september so 70-miliónovou používateľskou základňou. Nemalo by trvať dlho, kým sa Huawei dostane ku kľúčovej méte – 100 miliónom aktívnych zariadení s Harmony OS 2. Ciele výrobcu sú však ambicióznejšie. Do konca tohto roka by mal jeho vlastný operačný systém poháňať 360 miliónov zariadení.

Adopcia nového operačného systému prebieha rýchlo, čo má svoje dôvody. Harmony OS 2 nie je dostupný len v nových zariadeniach výrobcu, napríklad v hodinkách Watch 3 Pro alebo tabletoch MatePad Pro.

Harmony OS 2
Harmony OS 2 dokáže poháňať celú paletu zariadení, televízory, autá alebo nositeľnú elektroniku nevynímajúc.

Systém je navrhnutý tak, aby si rozumel aj so skôr predstavenými smartfónmi a tabletmi. Aktualizácia je dostupná pre približne 100 rozličných modelov vrátane produktov niekdajšej dcérskej značky Honor. Harmony OS 2 sa bude dať nainštalovať aj do smartfónov, ktoré boli predstavené pred niekoľkými rokmi (napr. Mate 9 z roku 2016).

Druhým oporným bodom je čínsky trh. Aktualizácie pre staršie zariadenia sú dostupné len v Číne. V tejto krajine nie sú k dispozícii aplikácie a služby od Google, používateľov od prechodu na nový operačný systém teda nič neodrádza.

Špekuluje sa, že by si operačný systém od Huawei mohli osvojiť aj iní výrobcovia, napríklad Nokia či Oppo. V Európe by s ním asi nepochodili, no vo verziách smartfónov určených pre čínsky trh by mohol mať zmysel.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že Huawei sprístupní aktualizácie na Harmony OS 2 aj v Európe. Na medzinárodný trh ho dodáva iba v kombinácii s novými zariadeniami, napríklad s už spomínanými hodinkami a tabletmi.