nokia 1.4

HarmonyOS si osvojí aj Nokia, poháňať má smartfóny X60 a X60 Pro

V Európe sa predávať nebudú.

Operačný systém HarmonyOS od Huawei sa už dostáva do prvých zariadení. Výrobca ním vybavil hodinky Watch 3 a tablety MatePad Pro. Zároveň spustil aktualizácie pre prvú várku podporovaných smartfónov. Nový operačný systém ale nemusí byť výsostnou záležitosťou produktov od Huawei.

Operačným systémom HarmonyOS má svoje smartfóny vybaviť aj značka Nokia, ktorá patrí konzorciu HMD Global. Informuje o tom PhoneArena s odkazom na čínsky magazín IT Home.

V priebehu tohto roka Nokia uvedie na trh dvojicu nových modelov X60 a X60 Pro, ktoré budú podľa zdrojov prvými smartfónmi Nokia s HarmonyOS. Zariadenia mieria do vyššej strednej triedy. Spotrebiteľov sa budú snažiť osloviť 6000 mAh batériou, zakrivenou obrazovkou s vysokou obnovovacou frekvenciou alebo fotoaparátom s 200 Mpx rozlíšením a optikou ZEISS.

harmonyos
Foto: Huawei

Pokiaľ máte radi čistý Android bez zbytočného balastu, ktorý je s modernými smartfónmi Nokia spätý, obavy z HarmonyOS mať nemusíte. Nokia bude zariadenia s operačným systémom od Huawei predávať iba na čínskom trhu.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!

Na medzinárodnom trhu by HarmonyOS asi výraznejšie neuspel, keďže prekážka v podobe absencie aplikácií a služieb od Google stále pretrváva. Aj preto Huawei rozbehol aktualizácie na HarmonyOS iba na čínskom trhu.

Prístup k aplikáciám a službám od Google nemajú spotrebitelia v Číne tak či tak, nový systém ich teda o nič zásadné nepripraví. Výhodou tiež je, že čínski zákazníci skôr preferujú prešpekulované grafické nadstavby a rozhrania než čistú formu OS Android.

Nokia pritom nemusí byť jedinou značkou, ktorá chce vo svojich zariadeniach HarmonyOS používať. Záujem má Meizu aj Oppo, špekuluje sa tiež o Xiaomi či Vivo. Aj v tomto prípade platí, že svoje pôsobisko nájdu na čínskom trhu, pokiaľ sa pre HarmonyOS rozhodnú.

Minimálne v Číne tak môže operačný systém od Huawei zožať úspech, na medzinárodnom trhu to však bude ťažšie, ak sa naň vôbec nejaké smartfóny s HarmonyOS v budúcnosti dostanú.