Holandský startup má nový systém pre čistenie oceánov. Do 2040 chce odstrániť až 90 % všetkých plastov!

Ide o akúsi “sieť”, ktorá zachytí plastový odpad na hladine a do určitej miery aj pod hladinou. Odpad sa po zachytení presunie na koniec konštrukcie, kde zotrvá, až kým sa loď nevráti späť ku pevnine.

The Ocean Cleanup, holandská nezisková environmentálna organizácia, disponuje novým systémom pre čistenie oceánov od plastov. Odštartovala už aj prvé testy, a to v Tichom oceáne, informuje server gCaptain.

Systém nesie označenie System002, no známy býva aj ako Jenny. Nový čistiaci systém má byť oveľa efektívnejší ako všetky predošlé verzie. Tie sa až doposiaľ v rámci pohybu spoliehali výhradne na prírodné vplyvy, inak povedané, pohybovali sa pasívne, v závislosti od sily vĺn a vetra. Teraz je tomu inak.

V čom sa Jenny odlišuje? Predovšetkým vo veľkosti, nakoľko na dĺžku meria až 800 m, a taktiež tým, že startup tentokrát uprednostnil aktívny pohon, nie pasívny. Konštrukcia bude pripevnená o lode, ktoré by ju mali ťahať rýchlosťou 1,5 uzla, čiže približne 2,8 km/h. To podľa organizácie umožní presnejšie nasmerovanie do nadmerne znečistených oblastí.

Ako to funguje (v skratke)?

V praxi systém funguje pomerne jednoducho. Ide o akúsi “sieť”, ktorá zachytí plastový odpad na hladine a do určitej miery aj pod hladinou. Odpad sa po zachytení presunie na koniec konštrukcie, kde zotrvá, až kým sa loď nevráti späť ku pevnine. Následne bude tento odpad zrecyklovaný, prípadne zneškodnený.

Startup chce do roku 2040 odstrániť až 90 % oceánskych plastov

Systém sa aktuálne nachádza v prostredí Tichého oceánu, kde startup plánuje počas 6 týždňov vykonať viac ako 70 testov. Ak sa všetko podarí, začne s postupným nasadzovaním nie jednej, ale hneď niekoľkých tuctov takýchto konštrukcií. Tento proces má síce trvať niekoľko rokov, no rozhodne bude stáť za to. Do 5 rokov by sa malo podariť odstrániť takmer 2 bilióny plastov, pričom do roku 2040 plánuje startup z oceánov odstrániť až 90 % všetkých plastov.