galaxy z fold 3

Samsung má nový Eco² OLED displej, použil ho v Galaxy Z Fold 3

Vyššia priepustnosť svetla, nižšia spotreba energie.

Najnovší skladací smartfón z dielne Samsungu, model Galaxy Z Fold 3, je peknou ukážkou najmodernejších technológií. Platí to aj o jeho flexibilnej obrazovke, ktorá je však iná ako v predchádzajúcich generáciách.

Galaxy Z Fold 3 dostal do výbavy úplne nový displej pomenovaný ako Eco² OLED, informuje TechRadar. Ako už názov naznačuje, obrazovka je úspornejšia. Nízkoenergetický displej je tvorený dvoma vrstvami namiesto troch.

Predchádzajúci displej tvoril samotný OLED panel, polarizačný filter a ochranné UTG – ultra tenké sklo. Polarizačný filter mal za úlohu eliminovať akékoľvek odlesky svetla, no v praxi blokoval aj veľkú časť svetla, ktoré vychádzalo priamo z OLED panela. Svetelná účinnosť obrazovky bola tým pádom znížená.

Eco² OLED už polarizačný filter nemá. Samsungu sa podarilo základný OLED panel upraviť tak, aby bol polarizačný filter jeho priamou súčasťou. Zastupuje ho nová laminátová štruktúra, ktorá odlesky blokuje, no zároveň zvyšuje priepustnosť svetla o 33 %.

galaxy z fold 3
Foto: Samsung Display/TechRadar

Celkovo by mala spotreba energie novej obrazovky klesnúť o 25 %. Displej je pritom najväčším žrútom energie z batérie. V praxi by mal používateľ získať dlhšiu výdrž smartfónu na jedno nabitie.

Vyššia priepustnosť svetla tiež uľahčila vloženie prednej kamery pod obrazovku. Na obrazový snímač dopadá cez displej viac svetla, vďaka čomu ponúka kvalitnejší výstup – lepšie fotky a videá.

Galaxy Z Fold 3 je zatiaľ jediným zariadením s logom Samsung, ktoré sa môže popýšiť Eco² OLED displejom. Galaxy Z Flip 3 zostal verný tradičnej Super AMOLED obrazovke. Výroba Eco2 OLED obrazovky je technologicky náročnejšia a nákladnejšia.

Galaxy Z Fold 3 stojí 1 899 eur, Galaxy Z Flip 3 v úvodzovkách len 1049 eur. Na pultoch predajní sa objavia 27. augusta, v súčasnosti sú zariadenia k dispozícii formou predbežnej objednávky.

Pokiaľ sa Samsungu podarí znížiť výrobné náklady, Eco2 OLED displej by si časom mohol nájsť cestu do bežných smartfónov, či už z vlajkovej alebo kategórie strednej triedy.