Fantastická správa: Austrálski vedci vyvinuli hydrogél na zmiernenie symptómov Parkinsonovej choroby!

Hydrogél pozostávajúci z aminuokyselín môže byť vstrekovaný priamo do mozgu, kde sa snaží opraviť napáchané škody.

Austrálski vedci prichádzajú s prelomovým objavom. Vytvorili hydrogél, ktorý slúži ako jednorazový zákrok na liečbu Parkinsonovej choroby a potenciálne aj iných neurologických ochorení. O novinke informuje agentúra Reuters.

O tento skvelý objav sa zaslúžili vedci z Austrálskej národnej univerzity v spolupráci s Floreyovým inštitútom pre neurovedy a duševné zdravie. Hydrogél pozostávajúci z aminokyselín môže byť vstrekovaný priamo do mozgu, kde sa snaží opraviť napáchané škody. Po zatrasení sa hydrogél zmení na kvapalinu, čo výrazne uľahčuje proces jeho vstrekovania do mozgu.

Gél následne opäť naberie pevnú formu, vyplní nepravidelne tvarované dutiny a pomáha bezpečne dopraviť náhradné kmeňové bunky do poškodených častí mozgu. “Skutočne prelomové je to, že ide o jednorazový zákrok,” povedal David Nisbet, profesor z Austrálskej národnej univerzity. “Predpokladá sa, že pacient príde do nemocnice s Parkinosonovou chorobou a bude potrebovať len jeden takýto zákrok, ktorý potenciálne zmierni jeho symptómy na dlhé roky.”

Klinické testy do 5 rokov

Hydrogél bol doposiaľ testovaný len na zvieratách, pričom sa prejavil ako účinný v boji proti pohybovým poruchám Parkinsonovej choroby u potkanov. Nisbet verí, že klinické testovanie začne v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Je však potrebné, aby bol gél najskôr riadne klasifikovaný ako bezpečný pre ľudí. Profesor ďalej tvrdí, že výroba hydrogélu nie je až tak cenovo náročná, čo znamená, že je vhodná aj na masovú produkciu.

Parkinsonová choroba je porucha mozgu, ktorá zapríčiňuje ťažkosti pri chôdzi, udržiavaní rovnováhy či koordinácii. Žiaľ, časom sa symptómy zvyknú zhoršovať, pričom zatiaľ nepoznáme žiadny efektívny liek. Na celom svete má Parkinsonovou chorobu trpieť približne 10 miliónov ľudí.