Ako zo sci-fi: NASA zachytila fotografiu čiernej diery, obkolesuje ju 8 prstencov!

Čierna diera, ktorú si niektorí dokonca môžu spojiť s pojmom “červia diera”, bola zachytená röntgenovým teleskopom Chandra, celým názvom Chandra X-ray Observatory a observatóriom Swift.

Svetoznáma vesmírna agentúra NASA nás potešila novou snímkou z ďalekého vesmíru. Vyobrazuje netradičnú čiernu dieru, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu. Vzdialená je od nás približne 7 800 svetelných rokov, píše UNILAD.

Čierna diera, ktorú si niektorí dokonca môžu spojiť s pojmom “červia diera”, bola zachytená röntgenovým teleskopom Chandra, celým názvom Chandra X-ray Observatory a observatóriom Swift. Čím je výnimočná? Nachádza sa okolo nej súbor veľmi kuriózne pôsobiacich prstencov, ktoré odhľadujú nové poznatky ohľadom vesmírneho prachu, ktorý preniká do našej galaxie.

Predmetná čierna diera má byť súčasťou binárneho systému nazývaného V404 Cygni, ktorý aktívne odťahuje materiál od sprievodnej hviezdy do disku, ktorý sa točí okolo neviditeľného objektu. Nakoľko bol materiál zachytený na röntgenových snímkach, astronómovia tieto systémy prezývajú röntgenové dvojhviezdy. “Vesmírny prach nie je ako prach v domácnosti, ale skôr ako dym pozostávajúci z malých pevných častíc,” píše sa v stanovisku od Chandra X-ray Observatory.

Zdroj: chandra.harvard.edu

Čiernu dieru obkolesuje celkovo 8 prstencov

Observatórium Swift tento podivný fenomén odhalilo ešte v roku 2015. Vtedy Sebastian Heinz, ktorý pracuje pre Winsconsinskú univerzitu v Madisone, poskladal tím odborníkov, ktorého cieľom bolo analyzovať čerstvý objav. Po kombinácii dostupných snímok s optickými dátami od teleskopu Pan-STARRS na Havaji sa zistilo, že čiernu dieru obkolesuje celkovo osem prstencov.

Prstence nám dokážu povedať veľa o čiernej diere, ktorú doprevádzajú, avšak pre astrónomov predstavujú aj cenný zdroj informácií ohľadom priestoru deliaceho ich systém a našu Zem. “Napríklad priemer prstencov odhaľuje vzdialenosti od zasahujúcich prachových oblakov, od ktorých sa odrazilo svetlo. Ak je oblak bližšie k zemi, prstenec sa zdá byť väčší a naopak. Svetelné ozveny sa javia skôr ako úzke prstence než široké prstence, nakoľko výboj röntgenového žiarenia trval relatívne krátko,” informujú vedci.