galaxy watch 4

Spotify, Pay či Správy: Nové aplikácie dostanú aj súčasné hodinky s Wear OS 2

Fossil, Mobvoi, Suunto a ďalšie.

Spoločnosť Samsung predstavila prvé inteligentné hodinky s vynoveným Wear OS 3 od Google. Galaxy Watch 4 vďaka nemu získali prístup k aplikáciám z obchodu Play. Aktualizácie vybraných aplikácií vývojári posunú aj existujúcim hodinkám s Wear OS 2, čo je určite dobrou správou. Nebude to však platiť pre všetky služby.

Google na svojich stránkach informuje, že v nadchádzajúcich týždňoch doručí súčasným hodinkám s Wear OS 2 aktualizovanú aplikáciu Google Pay. Podpora bezkontaktných platieb z hodiniek sa rozšírila do 16 nových krajín, medzi ktorými nechýba ani Slovensko a Česká republika.

Služba Google Pay je v týchto krajinách dostupná už dlhšie, fungovala však len so smartfónmi, s hodinkami nie.

Wear OS 2
Foto: Google

Ďalšia aktualizácia dobehne aplikáciu Správy. Na hodinkách s Wear OS 2 bude pracovať rýchlejšie a spoľahlivejšie, samozrejmosťou je synchronizácia správ s pripojeným smartfónom. Prijímať a odpovedať na správy sa bude dať priamo z hodiniek bez toho, aby ste museli z vrecka vyberať smartfón.

Používatelia súčasných hodiniek s Wear OS 2 si budú môcť sťahovať nové dlaždice (widgety), ktoré priamo na domácej obrazovke zobrazia informácie z pridružených aplikácií. V priebehu nasledujúcich týždňov by mali byť dostupné aj aktualizácie aplikácií tretích strán ako je Strava, Calm alebo napríklad Sleep Cycle.

Wear OS 2
Foto: Google

Jednou z nich je aplikácia hudobnej služby Spotify. Nová verzia prichádza s možnosťou počúvania hudby bez pripojenia na internet. Zoznamy skladieb, podcasty, albumy… Všetko sa bude dať stiahnuť priamo do hodiniek s Wear OS.

Najviac z aplikácie získajú predplatitelia Spotify Premium. V bezplatnom režime bude dostupné len sťahovanie podcastov a streamovanie skladieb v režime Shuffle cez WiFi alebo mobilné pripojenie. Hudobná služba na svojom webe uvádza, že novú verziu aplikácie uvoľní v najbližších týždňoch.

Okrem Galaxy Watch 4 s Wear OS 3 menuje hodinky výrobcov Fossil, Mobvoi a Suunto.

spotify
Foto: Spotify

Google si pripravil aj aktualizovanú aplikáciu Mapy a úplne novú aplikáciu YouTube Music. Žiaľ, tieto nástroje budú dostupné iba na platforme Wear OS 3. Existujúce hodinky s Wear OS 2 sú mimo hry. Nová aplikácia Mapy prichádza najmä s vizuálnymi zmenami v používateľskom rozhraní. S pôvodnou aplikáciou zdieľa väčšinu funkcií.

Wear OS 2
Foto: Google

Pomocou YouTube Music bude možné pristupovať ku knižnici skladieb a sťahovať si ich do hodiniek pre offline prehrávanie. Funkcia Smart Downloads dokáže automaticky aktualizovať offline zoznamy skladieb počas nabíjania hodiniek.

hodinky
Foto: Google

Google už skôr potvrdil, že súčasným hodinkám bude naďalej poskytovať aktualizácie aplikácií a služieb, ako aj bezpečnostné záplaty po dobu 2 rokov (od uvedenia produktu na trh). Je ale jasné, že v rebríčku priorít sa na prvom mieste nachádza Wear OS 3.

Aktualizáciu na Wear OS 3 dostane iba pár hodiniek, Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS, TicWatch Pro 3 LTE a TicWatch E3. Aktualizáciu získajú aj hodinky spoločnosti Fossil. Týkať sa ale bude len tých modelov, ktoré výrobca predstaví neskôr v tomto roku.

Aktuálna cena hodniek Samsung Galaxy Watch 3