Ban na jednej sociálnej sieti, ban aj na všetkých ostatných? USA môžu ešte tvrdšie zakročiť proti dezinformáciám

Biely dom a Facebook spájajú sily.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu, Jen Psakiová, počas piatočného briefingu prehlásila, že ak niekto dostane ban na jednej sociálnej sieti, mal by ho dostať aj na všetkých ostatných. Má ísť o ešte tvrdší spôsob boja proti dezinformáciám, ktorý môžu USA uplatniť už v blízkej budúcnosti.

Psaki tvrdí, že je dôležité, aby Facebook sledoval, meral a verejne zdieľal dopad dezinformácií na svojej platforme. Ako informuje server The Daily Caller, sociálnej sieti má v boji proti dezinformáciám pomáhať samotný Biely dom, a to označovaním príspevkov, ktoré takéto informácie zdieľajú. “Označujeme problematické príspevky na Facebooku, ktoré šíria dezinformácie,” doplnila.

Republikáni hovoria o porušovaní práva na slobody prejavu, demokrati si zase myslia, že Facebook nerobí dosť

Tento krok zo strany vlády Spojených štátov amerických je pochopiteľne veľmi kontroverzný a rôznorodo vnímaný naprieč celým obyvateľstvom. Svoj pohľad na vec majú republikáni aj demokrati. Republikáni tvrdia, že takýto krok zo strany Facebooku porušuje práva na slobodný prejav, pričom demokrati si zase zastávajú názor, že gigant nerobí v označovaní a odstraňovaní dezinformačných príspevkov dostatočne dobrú prácu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Eurokomisia podala žalobu na Slovensko. Za toto dostaneme pokutu!

Dá sa povedať, že celý konflikt spojený s cenzúrou pramení ešte z čias vlády Donalda Trumpa, ktorý používal sociálne siete na komunikáciu so svojimi podporovateľmi Ten si však príspevkami, ktoré zverejňoval, neskôr vyslúžil ban na nejednej platforme, čo mnohých jeho voličov nesmierne pobúrilo.

Facebook už disponuje určitými nástrojmi, ktorými sa snaží potláčať šírenie falošných informácií. Ak sa k nemu pridá ešte aj Biely dom, môžeme očakávať, že šíritelia týchto správ to budú mať naozaj ťažké, o to ešte väčšmi, ak myšlienka tajomníčky neostane len myšlienkou.