speedtest tit

Speedtest má novú funkciu: Po novom vám ukáže, či vaše pripojenie zvládne video v 4K rozlíšení

Samotný test trvá len niekoľko sekúnd.

Ak ste si niekedy chceli otestovať rýchlosť vášho internetového pripojenia, či už na počítači či smartfóne, pravdepodobne ste pre tento účel aspoň raz použili Speedtest. Táto služba však dokáže zmerať nielen rýchlosť pripojenia, ale aj odozvu či rýchlosť uploadu. Po novom sa k týmto kapacitám pridáva ešte jedna, ktorá vám povie, či vaše pripojenie dokáže prehrať 4K video.

Ookla túto funkciu ešte vo februári uviedla do aplikácie pre systém iOS, zatiaľ čo užívatelia Androidu ostali na ocot. No práve to sa konečne mení. Spoločnosť totiž v pondelok prišla s prehlásením, že novinku prináša aj do aplikácie pre smartfóny s Androidom, píše XDA Developers.

Dokáže vaše pripojenie zvládnuť 4K video? Speedtest vám to prezradí v priebehu niekoľkých sekúnd

Po otvorení služby Speedtest si môžete v menu v spodnej časti obrazovky všimnúť novej karty Video. Po jej otvorení sa vám naskytne možnosť spustenia testu, ktorý vám povie, či je vaše pripojenie postačujúce na streamovanie, resp. sledovanie videí v 4K kvalite.

Test prebieha veľmi jednoducho. Aplikácia spustí prehrávanie krátkych záznamov, ktorých kvalita postupne rastie, a to až kým sa nedosiahne 4K rozlíšenie. Po skončení testu vám služba prezradí, kam siahajú kapacity vášho pripojenia, čiže akú kvalitu videa zvládne. Je nutné poznamenať, že test môžete spustiť aj v prípade, ak vaše zariadenie nedisponuje podporou pre 4K rozlíšenie (3 840 x 2 160 pixelov).

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím

Test vám taktiež povie, na akých zariadeniach dokáže vaše internetové pripojenie streamovať obsah pri danom rozlíšení. Skvelým príkladom sú nižšie uvedené snímky. Vľavo môžeme vidieť test rýchleho pripojenia, pri ktorom výsledok hovorí, že obsah v 4K rozlíšení je možné sledovať na veľkých smartfónoch, veľkých tabletoch, veľkých notebookoch a taktiež aj veľkých TV. Na druhej snímke je zobrazený test o niečo slabšieho pripojenia. V tomto prípade maximálna kapacita dosahuje rozlíšenia QHD, pričom si možno všimnúť aj pomerne výrazný rozdiel v rýchlosti načítavania.

V novej funkcii sa tak dokáže bez akýchkoľvek problémov vyznať aj ten najväčší laik. Prichádza ako súčasť najnovšej verzie aplikácie Speedtest, ktorú si môžete už teraz stiahnuť prostredníctvom obchodu Google Play.