xperia 1 III

Sony Xperia 1 (III) vraj dostane len jednu veľkú aktualizáciu OS

Dúfame, že ide o nedorozumenie.

Nová generácia top-end smartfónu z dielne japonského Sony, model Xperia 1 Mark III, bol predstavený v apríli. Na trh sa postupne dostáva až teraz. V USA bude dostupný od 19. augusta za 1299 dolárov, európska cena bola stanovená na 1299 eur.

Sony Xperia 1 (III) má na prvý pohľad všetko. Presnejšie to, čo sa od vlajkového zariadenia roku 2021 so 4-cifernou maloobchodnou cenou očakáva.

Spomenúť môžeme čipset Snapdragon 888, 12 GB RAM, 256 GB úložisko, 6,5-palcový OLED displej so 120 Hz frekvenciou a rozlíšením 1644 x 3840 pixelov, 4 500 mAh batériu alebo zostavu kvalitných a univerzálnych fotoaparátov.

Holandský server droidapp.nl však prekvapil správou, v rámci ktorej tvrdí, že smartfón získa len jednu veľkú aktualizáciu operačného systému. Bezpečnostné aktualizácie má dostávať po dobu dvoch rokov. Server mal informácie o aktualizačnom pláne získať priamo od miestneho zastúpenia výrobcu.

sony xperia 1 III
Xperia 1 (III) Foto: Sony

Z pohľadu triedy, v akej sa zariadenie nachádza, ide o neštandardný prístup. Vlajkové lode zvyknú dostávať dve veľké aktualizácie, ktoré ich operačný systém Android povýšia na vyššie verzie. V tejto oblasti sa ale situácia začína zlepšovať.

TIP REDAKCIE
"Je to tragické": Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám ohľadom očkovania proti COVID-19

Samsung a OnePlus prisľúbili svojim high-end smartfónom 3 veľké aktualizácie operačného systému. O pripravovanom smartfóne Pixel 6 sa dokonca povráva, že bude dostávať až 5 rokov aktualizácií operačného systému.

Xperia 1 Mark III prichádza na trh s operačným systémom Android 11. Podľa droidapp.nl teda zariadenie získa iba aktualizáciu na Android 12. Na ďalšie verzie dostupné v nadchádzajúcich rokoch môže zabudnúť.

Jednu veľkú aktualizáciu operačného systému dostávajú smartfóny z cenovo dostupnej kategórie, uviesť môžeme lacné smartfóny Motorola alebo taký OnePlus Nord, ktorý stojí okolo 200 eur.

Stále dúfame, že ide o chybu. Možno niekto z komunikačného tímu Sony dostal zlé informácie. Mohol si tiež spliesť model zariadenia. Ak je však informácia naozaj pravdivá, predstavitelia Sony by si mohli sadnúť za stôl a aktualizačný plán prehodnotiť.

Vlajkové smartfóny Sony nepatria medzi najpredávanejšie, v kontexte konkurencie stoja skôr v tieni. Napriek tomu je hanbou, ak má popredné zariadenie renomovanej značky, ktoré sa bude navyše predávať za približne 1300 eur, obdržať len jednu veľkú aktualizáciu operačného systému.

Aktuálna cena modelu Sony Xperia 1 (II)