Apple Pay

Apple vyvíja službu „Zaplať neskôr“, zákazníkom umožní nakupovať tovar na splátky

Apple Pay Later.

Spoločnosť Apple pripravuje podľa informácií serveru 9to5mac a agentúry Bloomberg službu Apple Pay Later, vďaka ktorej budú môcť zákazníci nakupovať rozličný tovar na splátky.

Apple splátkový predaj už ponúka. Využiť ho môžu držitelia kariet Apple Card. Smartfón iPhone si tak vedia kúpiť s financovaním na 24 mesiacov s úrokom 0 percent. Služba Apple Pay Later však nebude podmienená vlastníctvom karty Apple Card.

Má byť pevnou súčasťou Peňaženky, teoreticky si teda bude môcť zakúpiť tovar na splátky každý používateľ služby Apple Pay. Finančné krytie zabezpečí banka Goldman Sachs, tá istá inštitúcia, ktorá zastrešuje aj platobnú kartu Apple Card.

apple pay
Foto: Apple

Podľa agentúry Bloomberg bude dostupných viacero splátkových režimov. Minimálne jeden z nich nemá byť úročený vôbec. Skladať sa bude zo štyroch platieb uhrádzaných na dvojtýždňovej báze. Existovať má aj „klasický“ model, v rámci ktorého spotrebiteľ uhradí požadovanú sumu raz za mesiac, napríklad po dobu 12 alebo 24 mesiacov.

V praxi to bude vyzerať tak, že keď sa spotrebiteľ rozhodne zaplatiť za tovar cez Apple Pay, bude si môcť vybrať, či sumu uhradí naraz, alebo si zvolí jeden zo splátkových modelov. Žiadosť o pôžičku však musí najskôr prejsť schválením, zákazník by mal vedieť všetko vyriešiť jednoducho, iba cez aplikáciu Peňaženka.

TIP REDAKCIE
Je to tu! Google si od Apple „požičia“ extrémne praktickú funkciu, ktorou sa majitelia iPhonov chvália roky!

Apple koleso nevymyslel. Na americkom trhu podobným spôsobom podniká viacero fintechov, napríklad Affirm alebo dobre známy PayPal. Apple sa ale môže oprieť o skutočne širokú a lojálnu zákaznícku bázu. Predajom na splátky pomohla aj pandémia. Podobne ako online nakupovanie, aj splátkový predaj zaznamenal počas pandémie rast.

Výhoda oproti tradičným splátkovým riešeniam, napríklad kreditným kartám? Jednoduchosť podporená technológiou a nižšie poplatky. Technologické firmy nie sú ani zďaleka tak silne regulované ako bankové domy a finančné inštitúcie. To predstavuje pre technologické firmy nespornú výhodu.

Už teraz si ale môžeme byť istí, že sa regulačné úrady skôr či neskôr na tento typ podnikania pozrú. Európska komisia už preveruje tvrdenia, že Apple nespravodlivo zvýhodňuje svoju platobnú službu pred konkurenčnými bezkontaktnými platobnými systémami.

Kalifornský výrobca existenciu služby Apple Pay Later zatiaľ oficiálne nepotvrdil. Ak sa jej aj časom dočkáme, netreba počítať s tým, že ju budeme môcť využívať na našom trhu. Zo začiatku bude zrejme dostupná iba v USA. Na ďalšie podrobnosti si musíme počkať.

Aktuálna cena iPhone 12 Pro u slovenských predajcov