Rakúska armáda v Alpách testuje roboty: Sú nabité technológiami, majú byť extrémne nápomocné

Rakúska armáda si novinku pochvaľuje. Má obrovský potenciál.

Rakúska armáda testuje v Alpách automatizované roboty, ktoré by mali byť čoskoro využité na vojenské i civilné účely – napríklad na prevoz materiálu do ťažko prístupných oblastí. Informovala o tom v utorok rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Testovanie robotov prebieha do štvrtka v oblasti Seetalských Álp. Organizuje ho armádny Úrad pre zbrojnú a obrannú technológiu spolu s vývojármi softvéru z univerzity v Grazi. Šéf úradu Michael Janisch uviedol, že v súčasnosti sú už etablované vozidlá na diaľkové ovládanie a to, čo skúšajú v Seetalských Alpách, ide ešte “o krok ďalej”.

Ide o testovanie automatizovaných vojenských systémov — robotov — vo veľkosti menšieho vozidla, ktoré si v ťažko dostupných nepriechodných oblastiach musia poradiť bez satelitov, pripomína ORF.

To znamená, že systémy si musia vedieť samy vytvárať mapy a na týchto mapách, ktoré si samy vytvoria, sa musia aj nájsť a musí to byť aj geograficky správne. Znie to veľmi triviálne, uskutočniť to však technicky je enormná úloha,” spresnil Janisch.

TIP REDAKCIE
Elektromobil lacnejší ako spaľovák? Táto automobilka to chce dokázať do 6 rokov!

Ovláda ich umelá inteligencia

Vysoko automatizované roboty, ktoré sú ovládané prostredníctvom umelej inteligencie, by o niekoľko rokov mohli byť využité na vojenské i civilné ciele, napríklad na prepravu zranených po vážnych nehodách. “Možno si však veľmi dobre predstaviť scenár, keď tam jednoducho nemôžem poslať človeka, napríklad v dôsledku vysokého žiarenia po nehode v jadrovej elektrárni. Môžem tam poslať stroj – do istej miery,” dodal Janisch.

Gerald Steinbauer z Inštitútu pre softvérovú technológiu na Technickej univerzite v Grazi vymenoval ďalšie možnosti, kde by mohli byť automatizované roboty nasadené: “Transport pomôcok alebo osôb pre horskú záchrannú službu; pri lesných požiaroch je to napríklad personálne veľmi náročné – tu by sa dalo prepravovať vybavenie či voda“. Takéto roboty by však mohli kosiť aj stredové pásy na diaľniciach či kontrolovať stav lavínových a prívalových bariér, uzatvára ORF.

Zdroj: TASR

Titulná foto: Bundesheer Fotos (Flickr)/ANYmal