Čína opäť prekvapuje: Roboty v nemocnici berú vzorky, roznášajú jedlo a merajú teplotu

Poľná nemocnica sa tak snaží minimalizovať riziko nákazy.

0

Epicentrom nákazy koronavírusom sa v januári stala Čína, ktorá sa však z pandémie pomaly ale isto dostáva. Aby krajina dala zdravotníkom vydýchnuť, otvára špeciálnu poľnú nemocnicu, v ktorej nepracujú ľudia, ale roboty, informoval server CNBC.

Zariadenie s názvom Smart Field Hospital malo za úlohu základné úlohy, ako monitoring teploty pacientov, meranie rýchlosti tepu a okysličenia krvi. O zdravotníkov sa postaral čínsky startup CloudMinds, ktorý navrhol špeciálnych robotov.

Cieľom novej nemocnice je minimalizácia šírenia nákazy. Samotné roboty sa dajú ľahko dezinfikovať a ochorenie prirodzenie nemôžu chytiť.

Pacientom v nemocnici dali inteligentné náramky, pomocou ktorých sa výsledky pripísali do ich zdravotnej dokumentácie. Ďalšie roboty zas boli naprogramované tak, aby pacientom do izieb priniesli jedlo, vodu a lieky. Niektoré roboty dokonca pacientom zatancovali, aby im zlepšili náladu.

Tím výskumníkov úspešne demonštroval, že roboty dokážu spraviť výter z krku, vďaka čomu sa minimalizuje kontakt so zdravými pracovníkmi.

Doktorom sa roboty páčili, boli cennými pomocníkmi pri monitorovaní životných funkcií bez priameho kontaktu,hovorí zakladateľ spoločnosti CloudMinds, Bill Huang.

Smart Field Hospital je momentálne v pohotovostnom režime pre prípad, že by sa prípady nákazy chorobou COVID-19 opäť vrátili. CloudMinds do nemocníc, hotelov a škôl nasadil približne 100 robotov.