Sony má šialenú výrobnú linku: Výroba jednej PlayStation 4 trvá len 30 sekúnd

Spoločnosť Sony oslávila v júli minulého roka významný míľnik. Od roku 2013 sa jej podarilo predať 100 miliónov kusov hernej konzoly PlayStation 4.

Spoločnosť Sony oslávila v júli minulého roka významný míľnik. Od roku 2013 sa jej podarilo predať 100 miliónov kusov hernej konzoly PlayStation 4, ktorú onedlho nahradí nová generácia PlayStation 5.

Málokto však vie, kde konzola PlayStation 4 vzniká. Na technologicky vyspelý výrobný proces sa pozreli autori z Nikkei Asian Review.

PlayStation 4 sa, tak ako všetky predchádzajúce generácie konzoly, vyrába vo fabrike umiestnenej v meste Kisarazu na druhej strane tokijského zálivu. Inak nenápadná biela budova ukrýva výrobnú linku s dĺžkou 31,4 metra, ktorá bola dokončená v roku 2018.

fabrika
Foto: John Andersen

Zostavenú konzolu PlayStation 4 dokáže táto linka vyprodukovať každých 30 sekúnd. Podstatnú zásluhu na tom má automatizácia. Na linke pracuje len hŕstka ľudí. Dvaja pracovníci vkladajú do linky základné dosky a ďalší dvaja zamestnanci balia hotové konzoly do prepravných boxov.

Foto: Nikkei Asian Review

O všetko ostatné sa stará 32 robotov spoločnosti Mitsubishi Electric. 26 z nich sa venuje montáži vodičov, pások a flexibilných prvkov, čo je náročná úloha. Napríklad pripevnenie plochého flexibilného vodiča prebieha tak, že jedno rameno robota kábel pridržiava a druhé rameno ho vinie v správnom smere a pod správnym tlakom.

Foto: Nikkei Asian Review

Táto operácia sa môže pre človeka javiť ako jednoduchá, no pre robota ide o mimoriadne dômyselný proces. Starostlivá optimalizácia výrobného procesu zabezpečuje vysokú produktivitu, ktorá prináša návratnosť investície a zisk.

PlayStation 4
Foto: Nikkei Asian Review

Sony zatiaľ nepotvrdilo, či sa bude vo fabrike v meste Kisarazu montovať aj konzola PlayStation 5. Je však veľmi pravdepodobné, že sa bude podobným, takmer plne automatizovaným spôsobom vyrábať aj nová generácia konzoly.

TIP REDAKCIE
Koronakríza urýchli robotizáciu. Na Slovenku môže nahradiť až tretinu pracovných miest

PlayStation 5 sa objaví na pultoch predajní pred koncom tohto roka. Stále aktuálna pandémia nového koronavírusu by uvedenie konzoly na trh nemala významnejšie ovplyvniť. Uviedla to v marci pre magazín Bloomberg hovorkyňa spoločnosti Sony.

Viac fotiek z výroby PlayStaton 4 nájdete na tejto adrese.

Total
41
Zdieľaní
Total
41
Zdieľať