Prečo OnePlus umelo znižoval výkon smartfónov v aplikáciach? Výrobca prichádza s ďalším vysvetlením

Chce každej aplikácii poskytnúť presne taký výkon, aký potrebuje.

OnePlus si minulý týždeň poriadne zavaril. Výskum serveru Anandtech ukázal, že jeho najnovšie vlajkové smartfóny, menovite OnePlus 9 a 9 Pro, vo vybraných aplikáciach umelo znižujú výkon. Znamená to, že čipset v týchto modeloch aplikáciam neposkytuje celý svoj potenciál, aj keď na to má dostatočné kapacity. Prečo?

Krátko po tom, ako výsledky testovania vyplávali na povrch, sa spoločnosť OnePlus vyjadrila, že výkon v aplikáciach znižovala kvôli spätnej väzbe od svojich zákazníkov. Tí totiž žiadali lepšiu výdrž na jedno nabitie. A ako inak možno v tomto smere vyhovieť, než znížením výkonu.

Áno, toto vyjadrenie zo strany výrobcu bolo pomerne stručné a mnohým jednoducho nestačilo. Preto teraz OnePlus prichádza s obsiahlejším prehlásením, ktoré znie nasledovne: “Čipsety v smartfónoch v priebehu posledných rokov došli do bodu, kedy je ich výkon v určitých prípadoch pre mnohé aplikácie vrátane sociálnych sietí, prehliadačov a dokonca aj niektorých menej náročných hier, nadmerný. S ohľadom na túto skutočnosť náš tím presunul svoju pozornosť z poskytovania čistého výkonu na poskytovanie výkonu, ktorý od našich zariadení očakávate, a to spolu s redukciou náročnosti na batériu a efektívnym odvádzaním tepla. Aby sme boli konkrétnejší, každej aplikácii chceme poskytnúť presne taký výkon, aký potrebuje.”

OnePlus chce šetriť batériu, v praxi však rozdiel tvorí len pár minút

Zámer je to pekný, no stojí to za to? Asi ani nie, čo dokazuje aj minulotýždňový tweet od @andreif7. Ten vo svojom príspevku uvádza, že rozdiel medzi používaním plného výkonu a obmedzeného výkonu tvorí len pár minút.

TIP REDAKCIE
POZOR: V obchode Google Play sa má nachádzať viac ako 200 škodlivých aplikácií!

Celá záležitosť sa týka výhradne softvéru. OnePlus tak má stále možnosť od tejto praktiky upustiť a namiesto manuálnej redukcie výkonu môže v budúcnosti do svojich zariadení jednoducho implantovať väčšiu batériu. Ako píše server GSMArena, vyzerá to, že výrobca sa snaží vykompenzovať “nepostačujúci” hardvér softvérom. A to je niečo, čo nefunguje vždy.

Viac si o OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro môžete prečítať v našich recenziách.

Aktuálna cena modelu OnePlus 9 Pro