nikon

Pôvodný dizajn, moderná výbava. Nikon predstavil štýlový CSC fotoaparát Z fc

Páčia sa vám staré filmové fotoaparáty? Páčiť sa vám bude aj nové dielo od Nikonu.

Ak hľadáte kompaktnú bezzrkadlovku a vystačíte si APS-C snímačom obrazu, vašej pozornosti by nemala uniknúť novinka značky Nikon. Model označený Z fc už na prvý pohľad osloví tým, ako vyzerá. Inžinieri totižto zabalili modernú výbavu a funkcie do tela starého filmového fotoaparátu.

Pochopiteľne, telo je nové, len je jeho vzhľad inšpirovaný fotoaparátom Nikon FM2 pochádzajúcim z 80. rokov. Vtedy sa ešte spoliehal na klasický film, dnes už obrazové informácie zaznamenáva dômyselnejšia technológia.

O novinke informuje portál DP Review a tlačová správa výrobcu Nikon.

Takzvané retro fotoaparáty nie sú žiadnou novinkou trhu. Nikon Z fc ale napodobňuje pôvodný vzhľad fotoaparátu FM2 skutočne precízne. Za pozornosť stoja napríklad otočné ovládače z hliníka slúžiace na manuálne nastavenie citlivosti ISO, rýchlosti uzávierky či kompenzácie expozície. Nechýba ani malý digitálny displej zobrazujúci aktuálne clonové číslo.

nikon
Foto: Nikon

Vzhľadom fotoaparátu sa môžete pokochať na sprievodných fotografiách. Tie však neukazujú to, čo sa nachádza vnútri. Filmový pás to už nie je. Namiesto neho sa v tele usídlil CMOS DX snímač o veľkosti APS-C s rozlíšením 20,7 Mpx. Informácie spracováva obrazový procesor EXPEED 6.

Vo výbave ďalej nechýba výklopný dotykový LCD displej (3-palce), OLED hľadáčik (1024×768 pixelov), USB-C rozhranie (nabíjanie, prenos dát), HDMI výstup, mikrofóny a jeden slot pre pamäťovú kartu. S úplným automatickým zaostrovaním zvládne fotoaparát vyhotoviť 11 fotiek za sekundu, v 14-bitovom RAW režime to je 9 FPS.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák
fotoaparat
Foto: Nikon

Poteší aj 4K video pri 30 FPS, presne zostrovanie na oči snímaného subjektu, možnosť prijímať aktualizácie zo smartfónu (WiFi, Bluetooth) a zdieľanie fotografií prostredníctvom mobilnej aplikácie SnapBridge.

Nikon Z fc je osadený bajonetom „Z“, k fotoaparátu tak môžete pripojiť všetky nové Full Frame objektívy radu Z. Spolu s fotoaparátom sa bude predávať FF sklo Nikkor Z 28mm F2.8 (SE), pri nasadení na APS-C snímač dosiahne ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 42 mm. Tento objektív je zaujímavý tým, že sa taktiež vezie na vlne pôvodného retro dizajnu.

z fc
Foto: Nikon

V ponuke bude aj limitovaná edícia fotoaparátu v šiestich farbách – od bielej cez ružovú až po hnedú. Klasik ale zostane verný hlavnej verzii kombinujúcej striebornú povrchovú úpravu horčíkovej zliatiny s kožou v čiernej farbe.

z fc
Foto: Nikon

Novinka sa začne predávať koncom júla. Samostatné telo bude stáť 939 eur. Set s 28 milimetrovým SE objektívom vyjde na 1199 eur. 100 eur z ceny ušetríte v tom prípade, ak si fotoaparát objednáte vopred. V ponuke sú tiež ďalšie tri súpravy – či už Vlogger Kit alebo kombo s objektívom 16-50 mm f/3.5-6.3 VR, resp. DX 50-250 mm.

Tabuľku s podrobnou technickou špecifikáciou nájdete TU.