Mozilla vydala novú verziu prehliadača Firefox pre Android s obrovskými vylepšeniami

Spoločnosť Mozilla vydala jednu z najväčších aktualizácií prehliadača Firefox pre Android. Vývojári do mobilnej verzie prehliadača zapracovali praktické funkcie, ktoré boli doteraz dostupné len na desktopoch.

Spoločnosť Mozilla vydala jednu z najväčších aktualizácií prehliadača Firefox pre Android. Vývojári do mobilnej verzie prehliadača zapracovali praktické funkcie, ktoré boli doteraz dostupné len na desktopoch.

Firefox pre Android je v prvom rade bezpečnejší a chráni užívateľov pred sledovaním. Množstvo internetových stránok pozoruje správanie používateľov a zbiera podrobnosti o prehliadaní.

Prehliadač ponúka tri základné nastavenia úrovne zabezpečenia – Základný, Prísny a Vlastný. Základná úroveň ochrany neblokuje väčšinu trackerov na internetových stránkach, čiže sa vám bude aj naďalej zobrazovať napr. prispôsobený reklamný obsah.

Prihlasovacie údaje ako mená, heslá alebo biometrické identifikátory prirodzene chráni. Prísny režim ochrany naopak zablokuje sledovacie prvky a vyskakovacie okná.

mozilla

Po novom sa dá Firefox navyše nastaviť tak, aby všetky odkazy otváral na súkromných kartách. Niektoré bezpečnostné funkcie prevzal štandardný Firefox z prehliadača Firefox Focus, ktorý sa zameriava na ochranu súkromia.

O rýchlejší a podstatne bezpečnejší chod prehliadača sa stará open-source engine GeckoView, ktorý vyvíja priamo Mozilla. Nový Firefox pre Android teraz obsahuje tmavý motív rozhrania a novinkou je tiež umiestnenie adresného riadku, ktorý sa presunul do spodnej časti.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovák kvôli tejto SMS prišiel o 400 €. POZOR na toto číslo!

Firefox

Vývojári tvrdia, že takéto umiestnenie URL riadku uľahčuje používanie prehliadača na zariadeniach s veľkými obrazovkami. Dnes má obrí displej prakticky každý smartfón. Kto však bude chcieť, môže si adresný riadok presunúť na pôvodné miesto.

Firefox

Lepšej podpory sa dočkali aj doplnky tretích strán, takzvané rozšírenia. Konečne sú optimalizované pre mobilné zariadenia. Je ich zatiaľ málo, no v priebehu času postupne pribudnú ďalšie.

Súčasť novej verzie prehliadača tvoria Kolekcie. Ide o miesto pre ukladanie obľúbených webových stránok, vyhľadávaní alebo odkazov, ktoré si chcete prezrieť neskôr. Technicky fungujú ako klasické záložky, sú však lepšie organizované.

Inovovaný Firefox pre Android je už k dispozícii na stiahnutie prostredníctvom Obchodu Play. Prednosť dostala Európa. V Severnej Amerike sa nová verzia prehliadača objaví 27. augusta, uvádza oficiálna správa.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať