319 Tb/s: V Japonsku nastavili nový rekord v rýchlosti internetového pripojenia

Doterajší rekord prekonali takmer 2-násobne.

Japonsko prichádza s ďalším technologickým rekordom, tentokrát v oblasti internetového pripojenia. Vedci z japonského Národného inštitútu informačných a komunikačných technológií (NICT) dokázali prenášať dáta cez internet rýchlosťou až 319 Tb/s, a to prostredníctvom optického kábla s dĺžkou presahujúcou 3 000 km. O novinke informuje server Engadget.

Japonci tak takmer 2-násobne prekonali doterajší rekord, ktorý bol pôvodne nastavený v auguste minulého roku. Vtedy sa tímu japonských a britských odborníkov podarilo dosiahnuť rýchlosť 179 Tb/s, a to za použitia troch jadier (namiesto jedného, čo sa aktuálne považuje za štandard). Pri novom rekorde bola použitá podobná technológia, avšak so štyrmi jadrami.

Japonci majú najrýchlejší internet, vo vylepšeniach bude tím pokračovať aj naďalej

Dáta sa v prípade nového rekordu prenášajú pomocou technológie známej ako multiplexovanie s rozdelením vlnovej dĺžky. Laser rozdelí dáta do 522 kanálov, ktoré sú následne odoslané do štyroch jadier optického vlákna. Vedci taktiež v 70-kilometrových intervaloch nasadili zosilňovače, ktoré posilňujú silu signálu za účelom maximálnej redukcie straty pri prenose na väčšie vzdialenosti.

TIP REDAKCIE
Havarovaný elektromobil na Slovensku je problém: Policajti ho strážili deň aj noc, nevedeli ho upratať

Priemerne na jedno jadro pripadala rýchlosť zhruba 145 Gb/s. A keďže boli dokopy štyri, spoločne dosahovali rýchlosť 580 Gb/s, píše ScienceAlert.

Plášť pre štyri jadrá optických vlákien má dokopy rovnaký priemer ako štandradne používané optické vlákno, čo je “atraktívne pre skoré prijatie SDM vlákien vo vysokovýkonných spojeniach na veľké vzdialenosti, pretože je zaručená kompatibilita s bežnou infraštruktúrou, pričom sa očakáva aj mechanická spoľahlivosť porovnateľná s jednovidovými vláknami,” poznamenali odborníci.

Tu však limity nekončia. Tím plánuje pokračovať vo svojej práci, pričom sa chce zamerať aj na dodatočné navýšenie rýchlosti a aj rozsah prenosu.