AKTUÁLNE: Huawei vydáva prvú beta verziu HarmonyOS 2.0, budúcnosť Huawei smartfónov

Spoločnosť Huawei pokročila v príprave vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorým chce nahradiť vo svojich zariadeniach OS Android. Čínsky výrobca aktuálne vydáva prvú beta verziu systému určenú vývojárom, upozorňuje XDA Developers.

Spoločnosť Huawei pokročila v príprave vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorým chce nahradiť vo svojich zariadeniach OS Android. Čínsky výrobca aktuálne vydáva prvú beta verziu systému určenú vývojárom, upozorňuje XDA Developers.

Koncepciu operačného systému HarmonyOS Huawei predstavil pred rokom a pol. Dostal sa len do jedného zariadenia, inteligentnej televízie Honor Vision. Výrobca neskôr potvrdil, že chce HarmonyOS dodať aj do ďalších zariadení, vrátane smartfónov a tabletov.

Na tohtoročnej konferencii HDC 2020 Huawei oznámil, že sa HarmonyOS v prvých smartfónoch objaví v roku 2021. Huawei je očividne na tento krok pripravený. HarmonyOS 2.0 v beta verzii je dostupný pre prvých používateľov, hlavne teda pre vývojárov.

Systém je nestabilný a nie je vhodný pre bežné používanie, vývojári sa s ním ale môžu začať oboznamovať. Dostupný je pre zariadenia Huawei P40, P40 Pro, Mate 30, Mate 30 Pro a tablet MatePad Pro.

HarmonyOS
Foto: Huawei

Huawei doručí aktualizáciu systému bezdrôtovo. Vývojári sa môžu zaregistrovať na tejto stránke (len v čínštine). Ak bude registrácia zo strany Huawei schválená, žiadateľ obdrží potvrdzovací mail s pokynmi pre inštaláciu.

Netreba očakávať, že bude HarmonyOS vyzerať inak ako prostredie EMUI 11, ktoré je postavené na operačnom systéme Android. Oba systémy, EMUI aj Harmony, zdieľajú podstatnú časť zdrojového kódu.

TIP REDAKCIE
God of War pre PC zožal úspech: Počas prvého dňa si hru spustilo takmer 70 tisíc hráčov
HarmonyOS
Vývojárske prostredie s emulátorom je dostupné na tejto adrese. Foto: Huawei

Iné je to, čo sa nachádza takzvane pod kapotou. Systém je vyrobený tak, aby dokázal konzistentne poháňať všetky zariadenia, ktoré sa dajú pripojiť na internet. Od televízorov, smartfónov a tabletov až po hodinky, náramky, autá a zariadenia internetu vecí.

Rozhranie sa dokáže prispôsobiť obrazovkám s rôznou veľkosťou a rozličnými formátmi. Vývojári môžu experimentovať s 50 prispôsobiteľnými prvkami ovládania a 15 000 API rozhraniami. HarmonyOS je plne kompatibilný s Android aplikáciami.

Huawei ale chce vývojárov motivovať k tomu, aby vymýšľali nové aplikácie priamo pre platformu HarmonyOS. Pripravil preto súťaž, do ktorej sa môžu vývojári so svojimi dielami zapojiť a rozdeliť si 230 000 dolárov.

Prechod na HarmonyOS nie je jednosmerný. V prípade potreby sa môžu vývojári vrátiť späť k systému EMUI 11. Huawei zatiaľ nezverejnil zdrojový kód svojho operačného systému a väčšina dokumentácie je dostupná (TU) len v čínskom jazyku. Veľa otázok tak zatiaľ zostáva nezodpovedaných.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať