nokia

Obrovský spor je na svete: Nokia žaluje Oppo, kradne jej patenty

Firmy sa nedohodli, rozhodnú súdy.

Technologický svet je plný patentov, vďaka ktorým majú vynálezcovia výlučné právo na ich priemyselné využitie. Používať ich môžu aj ostatné subjekty, pokiaľ s vlastníkom uzavrú licenčnú dohodu. Ten následne inkasuje za takéto využitie poplatky.

Medzi najväčších držiteľov patentov patrí Nokia. Jej technologické riešenia chránené zákonom využíva vo svojich zariadeniach množstvo výrobcov, medzi ktorými figuruje aj čínske Oppo. Jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete nedávno oznámil, že vstupuje na slovenský trh.

Oppo a Nokia uzavreli licenčnú dohodu o využívaní patentov v roku 2018. Jej platnosť však očividne vypršala, ako uvádza fosspatents.com. Nokia žaluje Oppo za to, že jej duševné vlastníctvo využíva neoprávnene.

Nokia sa chcela dohodnúť

Žalobu podala na viacerých ázijských a európskych trhoch, napríklad v Nemecku, Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Indii, informuje IAM Media. Nokia sa vraj snažila licenčnú dohodu obnoviť s tým, že výrobcovi Oppo dala férovú a rozumnú ponuku.

Ten ale mal túto ponuku odmietnuť. Nokia sa tak rozhodla podniknúť právne kroky, keďže Oppo jej patenty využíva naďalej. Fínsky výrobca však verí, že stále existuje konštruktívnejší spôsob, ako nezhody vyriešiť.

TIP REDAKCIE
Motorola chystá ultimátne delo: Ponúkne 200 Mpx objektív a 125 W nabíjanie!
nokia
Jeden zo smartfónov značky Oppo – model Reno5 5G

Predmetom sporu sa stali patenty týkajúce sa konektivity, bezpečnostných prvkov a používateľského rozhrania. Čiže vecí, ktoré so smartfónmi úzko súvisia, poprípade sú rovno nevyhnutné.

Nokia má vo vedení patentových sporov dobrú prax. V roku 2020 sa fínsky výrobca dohodol na urovnaní s automobilovým koncernom Daimler. Ten nakoniec pristúpil na to, že bude Nokii za využívanie komunikačných technológií v autách uhrádza licenčné poplatky. Spor bol zaujímavý tým, že Nokia mohla – teoreticky – docieliť zákaz predaja vozidiel značky Mercedes.

Úspešná bola aj v patentovom súboji s čínskym gigantom Lenovo – najväčším výrobcom počítačov na svete. Boj o patenty skončil v apríli tohto roku, kedy obe firmy uzavreli dohodu. Nokia spustila právny kolotoč v roku 2019, čínsku firmu obvinila z toho, že neoprávnene využíva 20 patentov chrániacich technológie na kompresiu videa.

Reuters vtedy pripomenul, že portfólio Nokie sa skladá z približne 20 000 patentov, z ktorých 3500 je nevyhnutných pre technologický štandard 5G. Podľa spoločnosti PA Consulting je Nokia v tejto oblasti lídrom.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať