Misia Starlink

SpaceX pridáva tempo: Satelity Starlink už ponúkajú rýchlosť 400 Mb/s

SpaceX prekonáva očakávania.

Flotila satelitov Starlink od svetoznámej spoločnosti SpaceX sa stále rozrastá. A vyzerá to, že s počtom satelitov úmerne rastie aj rýchlosť, ktorú užívateľom ponúkajú. Na sociálnej sieti Reddit sa dokonca objavili príspevky, ktoré ukazujú, že rýchlosť pripojenia už dokáže dosiahnuť aj hranice 400 Mb/s, informuje server Tesmanian.

Príspevky na Reddite poväčšine obsahovali screenshoty zo známych aplikácií, resp. služieb, ktoré slúžia na meranie rýchlosti pripojenia. Konkrétne v tomto prípade užívatelia použili Speedtest a Fast. Tieto snímky nájdete pod r/Starlink.

Aktuálne okolo nás krúži 1 325 Starlink satelitov, ktoré ponúkajú internetové pripojenie pre úzku škálu v podobe beta testerov. Vo výsledku však týchto satelitov bude oveľa viac. Len nedávno nás Elon Musk informoval, že v tomto roku môžeme očakávať nárast rýchlosti na úroveň 300 Mb/s, pričom odozva sa má znížiť na 20 ms.

Príspevky na Reddite však ukazujú, že satelity túto hranicu už prekonali a dokonca posunuli latku o 100 Mb/s vyššie. Jedným z užívateľov, ktorý upozornil na vyššiu rýchlosť, na sociálnej sieti vystupuje ako BQBrad. Jeho príspevok nájdete nižšie.

Nebol však jediný. Jeden z beta testerov, DontStayInOnePlace, hlási prekvapujúce výsledky z Kanady. Tvrdí, že rýchlosť jeho pripojenia sa pohybuje v rozmedzí od 250 do 400 Mb/s, k čomu taktiež doložil screenshot.

SpaceX má so satelitmi Starlink veľké plány. Aktuálne ich je na orbite niečo vyše tisícky, no v budúcnosti sa k nim pridajú ďalšie. Satelity budú Zem obiehať v rôznych výškach. Tá vyššia predstavuje približne 540 až 570 km, tá nižšia zase 335 až 345 km. Rozhodne však ešte nejaký čas potrvá, kým ich spoločnosť vyšle na oblohu všetky.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať