Satelity Starlink k nám budú o čosi bližšie, SpaceX získal povolenie na nižšie orbity

550 km od povrchu Zeme.

Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) udelila spoločnosti SpaceX povolenie pre nižšie orbity satelitov Starlink. 2 814 satelitov tak môžu okolo nás krúžiť v menšej vzdialenosti, než bolo pôvodne plánované, píše server The Verge.

Toto rozhodnutie prichádza aj napriek námietkam zo strany konkurencie, menovite spoločností ako Amazon či OneWeb, podľa ktorých by mohli nižšie orbity spôsobiť problémy s frekvenciou a taktiež by mohli viesť k nejednej kolízii.

Podľa FCC však problémy s frekvenciou nehrozia. Zníženie orbít umožní SpaceX bezpečne upraviť konšteláciu, a to napríklad rýchlym vyradením poškodených alebo nefunkčných satelitov. Bez niekoľkých podmienok sa však rozhodnutie neobišlo.

SpaceX musí zaistiť, aby signály zo satelitov Starlink nenarúšali aktivitu ostatných operátorov. Taktiež bude musieť každý rok publikovať niekoľko správ, v ktorých bude FCC informovať o potenciálnych zlyhaniach, manévroch či kontaktoch s inými satelitmi.

Starlink
Satelity Starlink

Spoločnosť prvýkrát získala povolenie pre nižšie orbity svojich 1 584 satelitov ešte v roku 2019, pričom takmer všetky z nich už zaujali svoju pozíciu. Nové povolenie zo strany FCC znamená, že SpaceX môže znížiť orbitálnu výšku svojich ďalších 2 814 satelitov z pôvodne plánovaných 1 150 km na úroveň cca 550 km. K dnešnému dňu má SpaceX na oblohe približne 1 300 satelitov.

TIP REDAKCIE
36-ročná žena dlhé roky trpela depresiou. Pomohol jej až mozgový implantát

Aj vyššie spomenutá konkurencia tvrdo pracuje na realizácii svojich plánov. OneWeb už vypustil 182 satelitov z plánovaných 648. Amazon zatiaľ nevypustil žiadne. Od FCC však získal povolenie na vypustenie 3 236 satelitov, z ktorých polovica musí byť vo vesmíre do roku 2026.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať