RECENZIA Samsung The Premiere: Projektor za 6,5 tisíc € je to najlepšie, čo som tento rok videl

Keď sa nedá ísť do kina, kino príde za vami. Za poriadnu cenu.

Samsung sa s novým modelom The Premiere, oficiálne vracia na scénu s projektormi určenými pre domácnosť. Od predstavenia ich posledného modelu ubehlo viac ako desať rokov, preto sme boli zvedaví, čo všetko prináša novinka, ktorá má a skutočne môže spôsobiť malú-veľkú revolúciou v tom, ako doma konzumuje obsah.

Vzhľadom na to, že projektor dokáže obraz premietať až na 3-metrové plátno sa nás Samsung rozhodol pozvať do hotelovej izby v hoteli Devín, kde pripravil ideálne podmienky, ako na vlastné oči zhodnotiť aký dobrý v skutočnosti projektor The Premiere LSP9T je. Zariadenie dosahuje jasu až 2 800 lúmenov, pričom obraz premieta v 4K rozlíšení s podporou HDR. Nechýbajú ani prekvapivo mohutné vstavané reproduktory a dokonca aj RF vstup pre terestriálne využitie.

The Premiere ponúka vynikajúce podanie farieb a zároveň ponúka ostrosť obrazu, s akou som sa pri projektoroch doteraz nestretol. Skutočne to vyzeralo tak, ako by som sa pozeral na obrovský televízor.

Projektor kombinuje perfektný obraz so zvukom, aký by sme skôr čakali od soundbaru, čo z neho robí kompletný balíček. Jediné, čo sa dá vylepšiť a čo Samsung v demo miestnosti aj spravil, bolo nainštalovanie surround sound systému s reproduktormi vpredu aj vzadu. Po krátkom vyskúšaní som ich však vypol a sústredil sa na zvuk priamo z projektoru.

Rozdiel medzi 65-palcovou TV a 130-palcovým plátnom.

Samsungu sa projektor naozaj vydaril. Projekcia je skutočne v 4K rozlíšení a kvalite neuberá ani maximálna uhlopriečka 130 palcov. Len si to predstavte, 130 palcov u vás v obývačke. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako veľa, no v skutočnosti je to veľmi príjemná veľkosť porovnateľná s pozeraním filmov v kine.

Jedinú vec, ktorú sme bohužiaľ nemali možnosť vyskúšať, bolo hranie next-gen hier na Xboxe alebo PS5. Viem, že práve hranie hier je extrémne citlivé na odozvu a rôzne ďalšie aspekty. Samsung to nabudúce snáď napraví a k projektoru pristaví aj jednu z herných konzol.

Samsung The Premiere SP-LSP9T (2021) je v predaji priamo na webe Samsung alebo u niektoré z jeho partnerov za maloobchodnú odporúčanú cenu 6 499 €.

Projektor patrí medzi tie menšie, a to aj napriek tomu, že je vybavený veľmi schopnými reproduktormi.

Samsung The Premiere: Dizajn

The Premiere je projektor s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou. To znamená, že ho nemusíte zavesiť na strop ani mu hľadať miesto kdesi vzadu. Práve naopak. Je navrhnutý tak, aby bol uložený tesne pred plátnom, čo výrazne ovplyvnilo aj jeho dizajn.

Projektor je na vrchnej strane a na bokoch obalený lesklým plastom, spredu zas sivou látkou. Celkovo vyzerá „domácky“ a útulne a čo je hlavné, je neutrálny a tak sa hodí do skoro každej domácnosti. Okrem toho je The Premiere rozmerovo menší než podobné projektory s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou. Samsung bielu tému využil aj pri ovládači, ktorý má známy dizajn (z QLED TV). Je totiž tiež biely.

Predná časť je pokrytá príjemným materiálom, aby projektor lepšie zapadol do miestnosti.

Všetky konektory sa nachádzajú v ľavej časti zadnej strany. To je skvelé, keďže môžete jednoduchšie schovať džungľu káblov, ktorá skôr či neskôr vznikne. Pri snahe odfotiť sa ich som narazil na niečo, čo by mohlo robiť malinký problém. Keďže vie byť projektor tak blízko k stene, väčšie zapojenie väčších káblov môže robiť neplechu. Hlavne ak potrebujete zapojiť kábel po tom ako už máte projektor nastavený.

Keď už sme pri tých konektoroch, The Premiere disponuje troma HDMI portami, jedným USB portom, portom pre Ethernet, optickým digitálnym zvukovým výstupom, RF vstupom a čo je dôležité, podporuje aj digitálne vysielanie DVB-T2/S2.

K projektoru pripojíte 3x HDMI kábel, 1x USB a mnoho ďalšieho. Podporuje tiež Wi-Fi a NFC.

Jediné, čo mi na Premiere chýba, je podpora HDMI 2.1 pre next-gen konzoly, no podobnú funkcionalitu nemajú ani iné, oveľa drahšie projektory.

Naopak, jedna vec, za ktorú som bol rád, je operačný systém. Zatiaľ čo väčšina projektorov má vlastný, často pomalý alebo zle navrhnutý OS, Premiere používa rovnaký Tizen ako vo svojich QLED (alebo Neo QLED) televízoroch.

Spolu so smart operačným systémom prichádza aj podpora pre smart funkcie. Ak máte Galaxy smartfón, pripojiť ho k projektoru môžete cez NFC zaklepaním po konštrukcii.

V projektore nechýbajú všetky populárne aplikácie ako Netflix, Amazon Prime, Disney+, Apple TV. Dostupné sú aj slovenské aplikácie.

Samsung The Premiere: Softvér

Ako som spomenul vyššie, The Premiere poháňa operačný systém Tizen, ktorý nájdete aj v Samsung televízoroch. Ak ste ho niekedy používali, budete úplne „doma“. Ak nie, nevadí, Tizen na QLED televízoroch patrí medzi najľahšie na naučenie a ovládanie.

V projektore sú predinštalované všetky najväčšie streamovacie aplikácie ako Netflix, Amazon Prime či Apple TV. Nechýba ani Disney Plus, ktorý sa bude hodiť snáď počas tohto roka. The Premiere je svojim spôsobom smart TV v tele projektora, čo je v dnešnej dobe veľmi vítané.

Plnú silu projektora si vychutnáte pri pozeraní HDR10+ obsahu.

Samsung The Premiere: Kvalita obrazu

Dostávame sa k najdôležitejšiemu aspektu projektora – kvalite obrazu. Čo by to bol za projektor, ak by obraz nevyzeral dobre, však? The Premiere používa systém triple laser, čo znamená, že sa v ňom skrývajú tri lasery – jeden pre červenú, druhý pre zelenú a tretí pre modrú farbu. Projektor ich spája tak, aby na plátne vytvoril celistvý obraz.

Práve toto riešenie robí z The Premiere tak lákavé zariadenie. Samsung tvrdí, že je schopný dosiahnuť až 2 800 lúmenov, čo mu úplne verím. Hlavne v zatemnenej miestnosti. Všimnete si to hlavne na HDR obsahu, za ktorý by sa nehanbil akýkoľvek výrobca projektorov. Hlavne v tejto cenovej kategórii.

Bežný projektor je vhodný do miestností, ktoré sú úplne tmavé, no The Premiere is poradí aj s čiastočne zatemneným priestorom. To je pre zariadenie vyrobené pre použitie v obývačkách a nie v špeciálne upravených miestnostiach veľmi dôležité.

The Premiere je fantastický nástroj pre sledovanie seriálov, filmov a športu.

Jas by bol bez farebnosti celkom zbytočný. RGB laserový systém však zabezpečuje aj poriadne „šťavnatý“ objem farby. Samsung tvrdí, že The Premiere dokáže pokryť až 106 % farebného rozsahu BT2020 a až 147 % DCI-P3. Takéto hodnoty sa mu podarilo dosiahnuť vďaka 16-bitovému 3D mapovaniu farieb. Pri pozeraní Blu-ray som sa cítil ako v skutočnom kine. Hlavne vtedy, keď som bol od projektora 2,5 až 3 metre.

V testovacej miestnosti boli zatemňovacie závesy. Po ich odhrnutí už obraz nebol tak kontrastný, no stále veľmi použiteľný (fotografia skresľuje).

Filmových špecialistov určite poteší aj podpora HDR10+, štandardu, ktorý pre nastavenie farieb používa metadáta od tvorcov obsahu. Vo výsledku sú tmavé miesta tmavšie, no stále zachovávajú všetky detaily a najjasnejšie miesta ešte jasnejšie, no opäť so zachovaním detailov. Celý obraz tak viac kričí kvalitou.

Samsung The Premiere: Ako moderná smart TV

4K rozlíšenie na projektore je pôsobivé, dokonca aj pri pohľade na zblízka. Všetko je zobrazené ostro, aj tie najmenšie písmenká. Som si istý, že na trhu sú aj projektory, ktoré to dokážu lepšie, no hľadať sa budú ťažko a keď ich nájdete, takmer určite budú drahšie.

Projektoru nerobia problém ani scény plné pohybu. To je niečo, s čím mali niektoré projektory veľký problém. Samsung však The Premiere vybavil softvérom, ktorý už roky vyvíja pre svoje televízory a je to cítiť, resp. vidieť.

Rovnaký softvér sa stará aj o vylepšenie obsahu, ktorý nie je v 4K. To sa hodí napríklad na príležitosti, kedy by ste chceli premietať obraz slovenských televízií. Spomeniem napríklad Majstrovstvá sveta v hokeji alebo EURO 2020. HD alebo Full HD obraz z RTVS dokáže projektor v reálnom čase spracovať a natiahnuť ho na 4K rozlíšenie bez výraznej straty kvality.

Na projektore rýchlo spustíte všetky moderné aplikácie.

Tí, ktorí projektor ešte takto zblízka neobdivovali by sa však mali pripraviť na tzv. dúhový efekt. Ide o jav, kedy na plátne „tancujú“ farby všetkých farieb na malých miestach. Niekto je voči tomuto efektu imúnny a ani si ho nevšimne, iní ľudia ho vidia ale neprekáža im a niekto ich neznesie vôbec. Ja patrím do druhej skupiny a tancujúce farby som si zblízka všimol. Keď som od plátna odstúpil do oveľa prirodzenejšej vzdialenosti na sledovanie tak veľkého obrazu, efekt som už nevidel vôbec. Ostal len veľmi, veľmi pôsobivý obraz.

Samozrejme, ak by ste The Premiere zapli v slnkom zaliatej izbe, budete sklamaní. Projektor sa preto hodí len pre tých, ktorí to s filmami, seriálmi a podobnými aktivitami myslia naozaj vážne. Zodpovedá tomu aj poriadne pichľavá cena. Keď si ju však rozpočítate na veľkosť uhlopriečky, zistíte, že televízor s tak veľkou uhlopriečkou, akú dokáže The Premiere vytvoriť, by bol výrazne drahší než 6,5 tisíc eur, ktoré si zaň Samsung pýta.

Bližší pohľad na plátno, na ktoré premietal The Premiere.

Samsung The Premiere: Zvuk a verdikt

Jedna vec ma na projektore prekvapila podobne ako obraz. Bol to zvuk, ktorý som v zariadení takej veľkosti ako Premiere nečakal. Minimálne nie v takej kvalite, v akej sa to Samsungu podarilo.

Na mieste testovania sme síce mali poskytnuté aj externé riešenie formou sounbaru, subwooferu a dvoch reproduktorov v zadnej časti miestnosti, mňa oveľa viac zaujímalo to, čo dokáže samotný projektor.

Projektor bol dostatočne hlasný a plný. Zároveň nebol plochý, ani nijak ovplyvnený tým, že vychádza z tak malého tela. Miestnosť o rozlohe približne 30 – 35 metrov štvorcových ozvučil bez akýchkoľvek problémov a ešte mu ostávala rezerva.

Jediné, čo mu až tak nešlo boli pochopiteľne nízke tóny. To sa však dalo predpokladať. Po pripojení na subwoofer bol zážitok z celého systému ukážkový. V jednom momente sa mi z hotela ani nechcelo odísť.

Testovať The Premiere bolo ľahké aj ťažké zároveň. Prirovnal by som to k tomu, keď raz vyskúšate lepšie auto, horšie už nechcete. Ja som vyskúšal, ako by sa mali, resp. môžu doma pozerať filmy. Vymeniť The Premiere za 55-palcovú TV doma teda chvíľu bolelo, no musel som si zvyknúť. Predsa len, vyše šesť tisíc eur bez plátna nemá ktokoľvek. Možnosť vyskúšať si takýto krásny kus techniky by som ale dopral každému jednému nášmu čitateľovi. Rukami mi len za posledný mesiac prešlo niekoľko televízorov, na porovnateľný zážitok z The Premiere však nenavodili.

Samsung The Premiere: Hodnotenie

Samsung The Premiere
5 5 0 1
Samsung The Premiere je nový projektor s trojitým laserom, ktorý dokáže obraz premietať na plochu s uhlopriečkou až 130 palcov.
Samsung The Premiere je nový projektor s trojitým laserom, ktorý dokáže obraz premietať na plochu s uhlopriečkou až 130 palcov.
5/5
Celkové skóre
 • Obraz
  5/5
  Vidieť 130-palcový obraz v obývačke je zážitok, ktorý sa nedá napodobniť ani nahradiť. The Premiere krásne vykresľuje nielen 4K rozlíšenie, ale hlavne farby, ktoré sú presné a plné života.
 • Zvuk
  4/5
  Je prekvapujúce, že The Premiere v jednom kompaktnom balení dokáže ponúknuť nádherný obraz a tom zodpovedajúci zvuk, ktorý nemá problém ozvučiť aj väčšiu miestnosť. Chýbajú mu však hlbšie basy, ktoré musíte doplniť subwooferom.
 • Funkcie
  4/5
  The Premiere je vo svojej podstatne Smart TV so všetkým, čo k tomu patrí. Neposkytuje síce HDMI 2.1, za čo som mu strhol bod, inak je však plný rôznych inteligentných funkcií hodných roku 2021.

Plusové body

 • Nádherný obraz v 4K
 • Podpora HDR
 • Ideálne na filmové večery a športové podujatia

Mínusové body

 • Chýbajúca podpora HDMI 2.1
 • Vyššia cena
 • Najlepšie výsledky len v ideálnych podmienkach