Samsung Galaxy A22 a A22 5G OFICIÁLNE: OLED displej alebo 5G pripojenie? Žiaden problém

90 Hz obrazovky v cenovo dostupnej triede.

Samsung v tomto roku priniesol na trh niekoľko smartfónov z kategórie Galaxy A, ktoré teraz dopĺňajú ďalšie dva kúsky – Galaxy A22 a Galaxy A22 5G. Ako už vyplýva z označenia, ide o cenovo dostupnejšie smartfóny strednej, respektíve nižšej strednej triedy.

Označenie napovedá, že rozdiel medzi Galaxy A22 a Galaxy A22 5G predstavuje len modernejšie pripojenie schopné komunikovať so sieťami 5. generácie. Nie je tomu tak. Samsung prípadných záujemcov núti vybrať si medzi OLED obrazovkou a 5G pripojením.

Rozdielov je však viac, a to platí aj o cene. LTE model so 64 GB pamäťou sa bude na slovenskom trhu predávať od polovice júla za odporúčanú cenu 209 eur. Dostupný bude v čiernej, bielej a fialovej farbe. Za 5G verziu smartfónu v šedej, bielej alebo fialovej farbe si Samsung vypýta 229 eur, kapacita internej pamäte zostáva totožná.

Galaxy A22 5G
Samsung Galaxy A22 5G

Galaxy A22 vs A22 5G: V čom sú rozdielne?

Kde sú hlavné rozdiely? V prvom rade spomenieme obrazovku. Galaxy A22 v 5G prevedení dostal do výbavy 6,6-palcový LCD TFT displej s FHD+ rozlíšením a 90 Hz frekvenciou. Galaxy A22 s LTE pripojením ale disponuje síce menším (6,4″), ale Super AMOLED displejom. Prítomná je taktiež 90 Hz frekvencia obnovovania obrazu, používateľom však musí stačiť HD+ rozlíšenie.

Zdroje výkonu oboch zariadení pochádzajú z dielne výrobcu MediaTek. 5G model sa spolieha na sadu MediaTek Dimensity 700, LTE variant na čipset MediaTek Helio G80. V oboch smartfónoch sa nachádza 5 000 mAh batéria s 15 W rýchlym nabíjaním, 4 GB operačná pamäť a 64 GB úložisko.

Galaxy A22
Samsung Galaxy A22 LTE

(Papierovo) lepšie fotky vyčaruje Galaxy A22 LTE. Na zadnej strane sídli hlavná 48 Mpx jednotka (f/1.8, OIS), 8 Mpx ultra široký fotoaparát (f/2.2), 2 Mpx makro kamera a 2 Mpx snímač hĺbky scény. Galaxy A22 5G má taktiež 48 Mpx primárny fotoaparát (f/1.8). Miesto zdieľa s 5 Mpx ultra širokou kamerou (f/2.2) a 2 Mpx snímačom pre prácu s hĺbkou ostrosti.

Po softvérovej stránke smartfóny bežia pod operačným systémom Android 11 s nadstavbou OneUI 3.1 Core, teda jej zjednodušenou a úspornejšou verziou. Snímač odtlačkov prstov sa v obchod prípadoch nachádza v bočnom tlačidle.

Po stránke vzhľadu nič exkluzívne nečakajte. Smartfóny sú s ohľadom na cenu vyrobené z plastu. Ploché obrazovky narúša malý zárez, v ktorom sa nachádza 8 Mpx (5G) alebo 13 Mpx (LTE) selfie kamera. Chrbát smartfónov charakterizuje obvyklá „štvorplatnička“, teda štvorica objektívov sústredená do štvorca v ľavom hornom rohu zadnej strany.