google pixel 4

Pixel 4 vie odfotiť neskutočné fotky hviezd. Ako to dokáže?

Spoločnosť Google predstavila so smartfónmi Pixel 3 výkonný nočný režim Night Sight, ktorý dokáže v zlých svetelných podmienkach vyhotoviť pôsobivé snímky.

Spoločnosť Google predstavila so smartfónmi Pixel 3 výkonný nočný režim Night Sight, ktorý dokáže v zlých svetelných podmienkach vyhotoviť pôsobivé snímky.

S novou generáciou smartfónov Pixel 4 Google režim Night Sight ešte vylepšil a pridal bonus – režim pre fotografovanie nočnej oblohy. Astrofotografia je zaujímavým žánrom, v rámci ktorého vznikajú očarujúce zábery hviezd, Mliečnej dráhy a ďalších astronomických objektov na nočnej oblohe.

Fotografi venujúci sa tomuto žánru nepotrebujú len istú dávku znalostí, ale aj dobrý hardvér. Kvalitný objektív, statív, výkonnejší fotoaparát, skúsenosti s postprodukciou a poprípade špeciálne zariadenie AstroTrac, ktoré kompenzuje rotáciu Zeme.

Snímka hviezdnej oblohy zachytená fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom EF 16-35mm f/2.8L II USM. Ohnisko 16.0 mm, clona f/2.8, expozičný čas 30 sekúnd, citlivosť ISO 6400. Foto: pxhere.com

Smartfón po hardvérovej stránke takejto skupine konkurovať nedokáže. Je tu však prepracovaný softvér so strojovým učením, ktorým Google vybavil svoje najnovšie vlajkové lode. Práve vďaka nemu sa dá pomocou smartfónov Google Pixel 4 zachytiť hviezdna nočná obloha. Google jeho prácu vysvetľuje vo svojom AI blogu.

Nočná obloha plná hviezd sa dá zachytiť len cez dlhé expozície, ktoré trvajú aj viac ako 10 sekúnd. Expozičný čas však nemôže byť príliš dlhý. Zem rotuje a hviezdy by sa tým pádom nezobrazili ako ostré bodky, ale čiarky.

fotenie hviezd
Hviezdy rozmazané pohybom Zeme pri 2-minútovej expozícii. Foto: Blog Google

Google Pixel 4 dokáže pracovať s maximálne 4-minútovým celkovým časom expozície. Smartfón ale vytvorí finálnu fotografiu skombinovaním až 15 samostatných snímok. Každú vyhotoví s expozičným časom 16 sekúnd.

Pri dlhých expozíciách sa na zábere môžu objaviť poškodené, takzvané horúce pixely. Vyzerajú ako šum alebo bodky červenej, zelenej a modrej farby. Softvér smartfónov poškodené body skryje tak, že ich nahradí priemerom hodnôt susedných pixelov.

horuce pixely
Zobrazenie tzv. horúcich pixelov pri dlhej expozícii. Foto: Blog Google

Fotenie v tme dokáže zmiasť automatické zaostrovanie. Google Pixel 4 preto zhotoví dve samostatné, 1 sekundu trvajúce expozície, ktoré so zaostrovaním pomôžu. Ak je scéna aj napriek tomu príliš tmavá, ostrenie sa automaticky nastaví na nekonečno, ktoré je pri fotení nočnej oblohy vo väčšine prípadov ideálne.

TIP REDAKCIE
Vedci prichádzajú so žuvačkou, ktorá môže pomôcť v obmedzení šírenia koronavírusu

Softvér vie taktiež rozpoznať, ktorá časť scény predstavuje oblohu. Takúto oblasť v prípade potreby zatemní (napr. pri čiastočnom svite mesiaca), zredukuje šum a zvýši kontrast pre zvýraznenie oblakov, hviezd alebo farieb, tvrdí Google.

fotenie hviezd
Selektívne zatemnenie oblohy (pravá časť snímky) pri svite mesiaca. Krajinu však softvér nezatemnil. Foto: Blog Google

Kombinácia takýchto opatrení na úrovni softvéru umožňuje aj bežným užívateľom vyhotoviť peknú fotku nočnej oblohy bez toho, aby potrebovali drahú techniku a nadpriemerné znalosti. Len vytiahnuť z vrecka smartfón však nestačí.

Ako sme spomenuli vyššie, potrebné je skutočne stabilné uchytenie, pre čo poslúži statív alebo kompaktný stojan určený priamo pre mobilné zariadenia. Okrem toho je nutné vyraziť za fotkou hviezdnej oblohy ďalej od mesta a silných zdrojov svetla. Svetelné znečistenie je dnes prakticky všadeprítomné, na odľahlejších kopcoch je ho ale len výrazne menej ako na ulici v meste.

Výnimkou sú samozrejme skutočne odľahlé a neobývané oblasti na Sibíri v Afrike a podobne. U nás to je asi najmenšie svetelné znečistenie v parku tmavej oblohy v Poloninách.

mliecna draha
Fotka Mliečnej dráhy zachytená smartfónom Google Pixel 4 XL bez dodatočných úprav. Snímka vznikla za jasného počasia bez svitu Mesiaca nad vulkánom Haleakala (Havaj). Foto: Blog Google

Treba myslieť aj na počasie. Musí byť jasno, poprípade len veľmi malá oblačnosť. Pozor aj na mesiac. Nedá sa na jednej fotografii zachytiť mesiac v splne a hviezdy zároveň. Mesiac odráža svetlo intenzívne a slabučké svetlo hviezd sa v jeho svite stratí. Dokonalý ale je nov, no nie je to podmienka.

V takom prípade vyzerá časť fotografie, ktorá zobrazuje krajinu pod hviezdnym nebom ako silueta. Jednotlivé fázy mesiaca môžete sledovať v tejto podarenej aplikácii. Pre sledovanie počasia je vhodná napr. aplikácia Today WeatherAccuWeather a ďalšie. Skúsenosti užívateľov s presnosťou predpovede aplikácií sa líšia. Každý by si ale mal nájsť tú svoju.

Na záver pripájame aj užitočnú mapu svetelného znečistenia. Nájdete ju na tejto adrese.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať