Ilustračný obrázok

Nedostatok čipov otvára brány podvodníkom a falošným komponentom

Ohrozené sú predovšetkým menšie spoločnosti a firmy pracujúce v kritických odvetviach.

Ak sledujete aktuálne dianie v technologickej sfére, určite ste už narazili na problematiku nedostatku čipov, inak označovaného aj ako čipová kríza. Tá postihuje technologický priemysel naprieč azda všetkými odvetviami, dokonca aj automobilky.

Pochopiteľne, hľadať pozitíva na tejto situácii je jednoducho nemožné. Naopak, negatíva sa kopia jedna radosť. Jedným z nich je riziko vzrastu počtu obchodníkov s falšovanými komponentami, informuje Slashdot.

Čipová kríza = raj pre podvodníkov?

Analytická spoločnosť Gartner odhaduje, že nedostatok čipov má pretrvávať až do roku 2022, pričom varovala výrobcov, že v najbližších mesiacoch by sa mohli objednávky waferov predĺžiť až o 12 mesiacov. To znamená, že mnohé spoločnosti budú hľadať iné, alternatívne spôsoby, ako sa dostatočne zásobiť potrebnými komponentami. Ak tak neurobia, hrozí odstávka výrobných liniek.

Práve toto je situácia ako ušitá pre podvodníkov. Firmy budú pod veľkým tlakom. Budú potrebovať súčiastky, ktorých je na trhu drastický nedostatok, a tak odložia ostražitosť na druhú koľaj. “Ak budete musieť do budúceho týždňa získať 5 000 kusov súčiastok, inak hrozí zastavenie linky, budete v situácii núdzového nákupu a odložíte svoju ostražitosť,” povedal Diganta Das, odborník na falšovanú elektroniku z Centra pre pokročilé inžinierstvo životného cyklu (CALCE) pre publikáciu ZDNet. “Nebudete dodržiavať svoje pravidlá v rámci overovania dodávateľa alebo prechádzania testovacími procesmi. Z tohto sa pravdepodobne stane veľký problém.”

Ilustr. foto

Nárast hlásení ohľadom zakúpených falzifikátov sa očakáva v najbližších 6 mesiacoch

Das je v tejto oblasti skutočným odborníkom. Pravidelne monitoruje databázy nahlasovaných falzifikátov, ako je ERAI. A síce je ešte príliš skoro na to, aby bol v tejto oblasti zaznamenaný výrazný nárast, Das je presvedčený, že sa tak stane už v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. Nemusí ísť nutne o prudký nárast, no s určitým nárastom ráta stopercentne. Údajne sa tak stane hneď ako si spoločnosti uvedomia, že im boli predané nelegálne, falšované súčiastky.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

Tento problém sa ale vraj nebude až tak veľmi týkať napríklad technologických gigantov, ktorých silná prezencia na trhu ide ruka v ruke s veľmi silným a stabilným dodávateľským reťazcom. Menší výrobcovia, ktorí sa takejto pozícii netešia, sú vo väčšom ohrození, rovnako ako spoločnosti pracujúce v kritických odvetviach, ako je napríklad obrana, zdravotníctvo či dokonca aj automobilový priemysel.

Total
41
Zdieľaní
Total
41
Zdieľať