LEGO myslí na životné prostredie, kocky chce vyrábať z recyklovaného plastu

Pilotná fáza výroby môže začať už budúci rok.

Plast je jedným z úhlavných nepriateľov životného prostredia. Je síce pravda, že nám v mnohých smeroch uľahčuje život, je pravdou aj to, že jeho nekontrolovateľne rastúce množstvo zahlcuje našu prírodu a tým pádom ju aj znečisťuje. Z tohto dôvodu vznikli mnohé iniciatívy či hnutia, ktoré sa snažia negatívny dopad plastu rôznymi spôsobmi zmierniť. Do boja proti znečisťovaniu sa dokonca zapojili aj mnohé spoločnosti.

Keď sa pozrieme na priemysel so smartfónmi, aj tu výrobcovia učinili niekoľko dôležitých rozhodnutí, ktoré majú pomôcť v boji za zdravé životné prostredie. Azda najlepším príkladom je odstránenie nabíjačiek z krabičiek smartfónov. S týmto rozhodnutím prišlo najskôr Apple, no neskôr sa zapojili aj konkurenčné firmy ako Samsung a Xiaomi.

Samozrejme, toto bol len jeden príklad. Ďalším skvelým príkladom, i keď z trochu iného súdka, je spoločnosť LEGO, ktorú pozná asi každý. Kto predsa nepozná legendárne plastové kocky, pri ktorých mnohí z nás strávili podstatnú časť svojho detstva. A niektorí nielen detstva.

LEGO už má prototyp

LEGO totiž predstavilo svoje nové plány, ktoré hovoria o novom spôsobe výroby kociek. Konkrétne ich chce vyrábať z recyklovaného plastu, informuje UNILAD. Spoločnosť už údajne dokončila aj svoj prvý prototyp nového dizajnu, ktorý opísala ako “najnovší krok na ceste k výrobe produktov LEGO z udržateľných materiálov”.

Taktiež uvádza, že otestovala viac ako 250 variantov tehličiek vyrobených z recyklovaného plastu, ale tento prototyp je prvý, ktorý spĺňa “prísne požiadavky spoločnosti na kvalitu a bezpečnosť”. Prototyp, o ktorom je reč, bol vyrobený z plastu PET (polyetyléntereftalát) z recyklovaných fliaš a navrhol ho tím o počte viac ako 150 ľudí. Na tomto projekte spoločnosť údajne pracuje už od roku 2018.

TIP REDAKCIE
Spoločnosť Nothing to roztočí: Budúci rok príde s prvým smartfónom!

“Z tohto prelomového objavu máme obrovskú radosť. Najväčšou výzvou na našej ceste k udržateľnosti je premyslieť a inovovať nové materiály, ktoré sú rovnako odolné, pevné a kvalitné ako naše už existujúce tehličky – a hodia sa k prvkom LEGO vytvoreným za posledných 60 rokov. Vďaka tomuto prototypu môžeme prezentovať pokrok, ktorý sme dosiahli,” uvádza Tim Brooks, viceprezident spoločnosti LEGO pre environmentálnu zodpovednosť, v tlačovej správe. “Chceme, aby naše výrobky mali pozitívny vplyv na planétu, a to nielen hrou, ale aj materiálmi, ktoré používame.”

Samozrejme, nejaký čas potrvá, kým sa tehličky vyrobené z recyklovaného plastu objavia na pultoch obchodov. Spoločnosť si však verí – pilotná fáza výroby by údajne mohla započať už budúci rok.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať