Chyba algoritmu: Google spravil zo švajčiarskeho inžiniera sériového vraha

Vyhľadávač Google priradil k článku o vrahovi nesprávnu fotografiu.

Vyhľadávač Google poskytuje každý deň informácie miliónom a miliónom ľudí po celom svete. Výsledky však nemusia byť vždy presné, ako ukazuje skúsenosť jedného inžiniera zo švajčiarskeho Zürichu menom Hristo Georgiev.

Vyhľadávač Google pripojil fotografiu inžiniera k článku o bulharskom sériovom vrahovi, ľudovo prezývanom ako Sadista. Medzi rokmi 1974 až 1980 zavraždil 5 ľudí. S inžinierom ho spája jedna vec – rovnaké meno.

Chyba pravdepodobne nastala v algoritme Google Knowledge Graph, ktorý zhromažďuje informácie z rôznych zdrojov. Súbor súvisiacich informácií zobrazuje v samostatnom poli, ktoré sa objavuje hneď vedľa výsledkov vyhľadávania.

chyba algoritmu
Fotka inžiniera priradená k článku o bulharskom sériovom vrahovi. Zdroj: hristo-georgiev.com

Ak do vyhľadávača zadáte meno známej osobnosti, napríklad obľúbeného speváka či herečky, na pravej strane obrazovky sa zobrazí panel s jeho fotkou, krátkou charakteristikou a poprípade odkaz na hudbu alebo film, ktorý produkoval.

Pri výraze „Hristo Georgiev“ však informačný panel vyhľadávača Google spojil fotografiu inžiniera s článkom o sériovom vrahovi z Wikipedie. V článku samotnom sa už jeho fotografia nenachádzala, o čom sa však dalo presvedčiť až potom, ako používateľ na článok klikol a otvoril si ho.

Google žalovať neplánuje

Napriek tomu ide o veľkú nepríjemnosť. Asi nikto by nechcel v internetovom vyhľadávači vidieť fotku svojej tváre spojenú so sériovým vrahom. Hristo Georgiev sa o nepríjemnosti dozvedel náhodou, na bizarnosť ho upozornil e-mail od jedného z kolegov.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!
chyba algoritmu
E-mail, ktorý obdržal inžinier od jedného z kolegov. Zdroj: hristo-georgiev.com

Inžinier zverejnil podrobnosti o nepríjemnej skúsenosti vo svojom blogu. Zo začiatku si myslel, že ide o formu nejakého žartu. Rýchlo ale zistil, že to tak nie je. Hrista Georgieva prekvapilo, že Google pripojil k článku práve jeho osobnú fotografiu. Ako sám uvádza, jeho meno nie je jedinečné, používa ho niekoľko stoviek ďalších osôb – menovcov.

Skutočnosť, že algoritmus, ktorý používajú miliardy ľudí, dokáže takýmto spôsobom ohýbať informácie, je skutočne desivá, napísal Hristo Georgiev vo svojom blogu. Google našťastie chybu opravil krátko potom, ako dotknutý inžinier zdieľal podrobnosti o incidente so serverom Hacker News.

Hristo Georgiev neplánuje americkú spoločnosť Google žalovať za vzniknutú ujmu. V USA nepôsobí a nemá kontakty na právnikov, ktorí by boli schopní a ochotní na takomto prípade pracovať. V blogu uvádza, že bude rozumnejšie, keď sa bude sústrediť na niečo produktívnejšie.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať