Brazília toho má dosť: Apple musí zaplatiť pokutu 2 milióny dolárov kvôli chýbajúcim nabíjačkám

Apple minulý október oznámil, že v balení radu iPhone 12 sa už nebude nachádzať nabíjačka.

Úrad pre ochranu spotrebiteľov v Brazílii dospel k záveru, že Apple porušil povinnosť v momente, ako z balenia smartfónov radu iPhone 12 odstránil nabíjačky. Ako trest mu úrad vyrubil pokutu vo výške 2 miliónov dolárov, píše 9to5Mac. Podľa úradu sa spoločnosť dopustila „klamlivej reklamy, predaja zariadenia bez nabíjačky a nekalých podmienok“.

Apple ešte v októbri predstavil novú sériu smartfónov, ktorým v balení nechýba len nabíjačka, ale aj slúchadlá. Spoločnosť to odôvodnila pozitívnym dopadom na životné prostredie. Spoločnosť tvrdí, že tým, že sa v krabičke nachádza len USB C do Lightning kábel znižuje množstvo materiálov potrebných pre vyrobenie a zabalenie každého kusu.

Apple dostal veľkú pokutu.
iPhone 12

Apple chýbajúce nabíjačky argumentuje prírodou

Okrem toho, samotné krabičky sú menšie, a tak sa ich na jednu paletu zmestí viac. Kritici však okamžite podotkli, že Apple túto zmenu spravil len preto, aby znížil cenu za logistiku. Dopad na životné prostredie má byť minimálny.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude

Úrad pre ochranu spotrebiteľov sa výrobcu opýtal či kvôli chýbajúcej nabíjačke zníži cenu zariadenia, na čo nedostal odpoveď. Okrem toho došlo aj k obvineniu zo zanedbávania starostlivosti, hlavne pri zákazníkoch, ktorí mali problém s určitými funkciami po aktualizácii zariadenia. Hovorca povedal, že firma „musí rešpektovať tieto zákony a inštitúcie“.

Aktuálna cena iPhone 12 (128 GB)

Zaplatenie pokuty pre amerického giganta pravdepodobne nebude predstavovať veľký problém. Spoločnosť totiž v prvom kvartáli 2021 vykázala príjem vo výške 111,4 miliardy dolárov.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať