NASA famóznym spôsobom opravila Hubblov teleskop. Tím ho vypol a znovu zapol

Dizajnéri Hubblovho vesmírneho teleskopu mali observatórium vždy vybavené “záložným plánom” v prípade, že by jeden z gyroskopov vypovedal službu.

Dizajnéri Hubblovho vesmírneho teleskopu mali observatórium vždy vybavené “záložným plánom” v prípade, že by jeden z gyroskopov vypovedal službu. Presne tak sa aj na začiatku tohto mesiaca stalo, a tak sa vesmírny kolos musel spoľahnúť na svoju spomínanú zálohu, ktorá však nefungovala tak, ako mala.

Záložný gyroskop rotoval príliš vysokou rýchlosťou, kvôli čomu by teleskop nebol schopný zostať v jednej polohe v prípade, že by sa zameral na jeden špecifický cieľ.

Vypnúť a zapnúť

NASA však dokázala tento zákerný problém vyriešiť, a to zrejme najzákladnejším a najbežnejším spôsobom, akými sa kedy stroje opravovali – vypnutím a zapnutím.

Nebolo to také jednoduché

Proces vypnutia a zapnutia stroja je v drvivej väčšine prípadov považovaný za naozaj jednoduchý. V tomto prípade to však tak úplne neplatí. Tím musel udržiavať gyroskop v pohybe, pričom ho dookola prepínal z režimu rýchleho otáčania do režimu pomalého otáčania až do momentu, kedy sa rýchlosť konečne ustálila a neznáma chyba odrazu záhadne zmizla.

TIP REDAKCIE
Nissan predstavil nový plán: Do 2030 chce vyrobiť 15 plne elektrických elektromobilov, ponúkol aj prvý náhľad

NASA síce musí pred uvedením teleskopu späť do služby vykonať ešte zopár testovaní, no podľa všetkého by mal byť vesmírny ďalekohľad čoskoro opäť plne funkčný.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať