Varianty COVID-19 strácajú pomenovanie podľa krajín, po novom sa označujú písmenami z gréckej abecedy

Obsadených je už 10 z celkovo 24 dostupných písmen.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zavádza nový systém označovania nových variantov COVID-19. Po novom sa budú označovať podľa písmen z gréckej abecedy, informuje The Verge.

Dôvodov pre zavedenie nového systému je viacero. Predovšetkým však mala WHO za cieľ jednoduchšie rozoznávanie jednotlivých variantov, ktoré budú vďaka jednoduchšiemu pomenovaniu aj ľahšie zapamätateľné. A taktiež je zrejmé, že pomenovanie variantu podľa krajiny, kde sa objavil, nevrhá na danú krajinu dobré svetlo. Použitie gréckych písmen bude jednoducho menej stigmatizujúce.

Označenie “britský variant” je nekorektné, po novom ide o variant “Alfa”

WHO už má zoznam variantov, pre ktoré má vyhradené konkrétne písmená. Aktuálne je vraj obsadených už 10 z celkovo 24 dostupných písmen. Napríklad “Alfa” odkazuje na variant B.1.1.7, ktorý sa prvýkrát objavil na pôde Spojeného kráľovstva. “Delta” zase reprezentuje variant B.1.617.2, ktorý pochádza z Indie.

Hoci je tu pomenovávanie chorôb podľa geografických oblastí s nami už od nepamäti (napr. španielska chrípka), mnohí s týmto spôsobom nesúhlasia, nakoľko priamo poškodzuje či inak poznačuje “renomé” daných oblastí a krajín. Exemplárnym príkladom je napríklad bývalý prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump, ktorý COVID-19 označil ako “čínsky vírus”. To vyvolalo obrovskú vlnu nenávisti na adresu Ázijských Američanov a obyvateľov prisťahovaných z Tichomoria.

vizualizacia

COVID-19 sa označoval ako wuhanská chrípka

WHO označuje pomenovávanie variantov koronavírusu podľa miesta ich odhalenia za “stigmatizujúce a diskriminatívne”. Inými slovami, žiadna krajina si nezaslúži byť poznačená za to, že sa na jej území odhalil nový variant vírusu. Podobne to bolo aj pri samotnom COVID-19. Vírus totiž toto pomenovanie získal až vo februári minulého roku. Dovtedy bol známy ako “wuhanská chrípka”.