Cestovanie budúcnosti: V lietadlách budeme sedieť v dvoch poschodiach

Na cestovanie lietadlom sme si od minulého roka museli odvyknúť skoro všetci. To samozrejme neodradilo ľudí, ktorí sa snažia zvýšiť efektivitu tohto spôsobu dopravy.

Nedávno sa udeľovali ocenenia Crystal Cabin Awards, ktoré dostávajú projekty najlepších a aj najzvláštnejších riešení v navrhnutí usporiadania interiéru lietadiel. Jeden z návrhov tento rok upútal viac pozorností než ostatné dokopy.

Projekt pracuje s viacúrovňovým usporiadaním sedadiel, v ktorom by sa striedajúce sa rady vyvíšili tak, aby si cestujúci v ekonomickej triede mohli užiť sklápacie sedadlá a tak žiadaný priestor na nohy, ktorého nikdy nie je dosť. Práve za tieto vlastnosti momentálne cestujúci priplácajú nemalé čiastky.

Foto: Crystal Cabin Awards

Odvážny dizajn pochádza z pera Alejandra Núñeza Vicenteho, 21-ročného Španiela študujúceho dizajn na univerzite TU Delft v Holandsku.

Pohodlnejšie cestovanie

Vincent v rozhovore pre CNN uviedol, že s nápadom prišiel po tom, ako ho mu prekážalo málo miesta na nohy pri krátkych letoch po Európe.

Foto: Crystal Cabin Awards

V aktuálnom nastavení ekonomickej triedy má cestujúci na výber len jednu, alebo len veľmi mierne naklonenú polohu sedadla. To nezabezpečuje dostatočný komfort pre pohodlné cestovanie,“ vysvetľuje dizajnér. Dvojposchodová konštrukcia by to mala vyriešiť.

Dôležitou súčasťou celej konfigurácie je aj panel oddeľujúci cestujúcich na vrchnom a spodnom „poschodí“. To zabezpečí, že cestujúci na spodnom poschodí sa nebudú musieť zapodievať visiacimi nohami ľudí nad nimi.