iphone 12 mini

Apple mal zastaviť výrobu iPhone 12 mini, dôvodom sú slabé predaje

Vreckový iPhone to má zrejme spočítané.

Ak si chce dnes zákazník kúpiť malý, no zároveň výkonný smartfón, nemá toho veľa na výber. Zadovážiť si ale môže iPhone 12 mini, ktorý tejto charakteristike zodpovedá. Apple ho v októbri 2020 odprezentoval ako najmenší a najľahší 5G smartfón na trhu.

Hoci iPhone 12 mini mnohí zákazníci privítali s nadšením, vo februári sa ukázalo, že až takým hitom byť nemusí. Analytik William Yang zo spoločnosti JP Morgan vtedy predpokladal, že Apple ukončí výrobu smartfónu iPhone 12 mini v priebehu 2. štvrťroka.

Dôvodom mal byť nízky dopyt zo strany zákazníkov. Naopak, dôjsť malo k navýšeniu výroby ostatných modelov zo série iPhone 12, o ktoré mal byť podľa analytika na trhu väčší záujem. Vyzerá to, že sa William Yang nemýlil.

Prieskumná spoločnosť TrendForce zverejnila správu, v ktorej sa zaoberá výrobnými plánmi spoločnosti Apple pre druhú polovicu roka 2021. Predpokladá, že Apple v druhom polroku zaznamená zvýšený záujem o nové zariadenia iPhone, za čím má stáť uvoľňovanie pandemických reštrikcií a z toho vyplývajúce oživovanie ekonomík v USA a v Európe.

Okrem toho sa očakáva, že Apple vyťaží zo zmenšujúceho sa podielu spoločnosti Huawei v kategórii prémiových smartfónov. TrendForce je optimistický a odhaduje, že Apple v roku 2021 vyrobí celkovo 223 miliónov kusov smartfónov, čo by predstavovalo medziročný nárast o 12,3 %.

iphone 12 mini
iPhone 12 mini. Foto: Apple

V závere správy spomína aj 5,4-palcový iPhone 12 mini, ktorý má v druhom štvrťroku dosiahnuť koniec svojho životného cyklu. To znamená, že produkt v tomto režime čaká zastavenie výroby alebo ukončenie podpory.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Keďže iPhone 12 mini Apple určite z ničoho nič podporovať neprestane, aktualizácie bude dostávať ešte niekoľko rokov, jeho výroba sa počnúc týmto kvartálom skončí. Dôvody zostávajú rovnaké – v porovnaní s inými modelmi rodiny iPhone 12 z hľadiska objemu predaja sklamal.

Zmizne iPhone 12 mini z trhu? Nie. Pokiaľ si ho máte v pláne kúpiť, v predajniach ho stále nájdete. Minimálne do septembra 2021, kedy sa očakáva, že Apple predstaví nový rad smartfónov iPhone 13. Dobrou správou je, že výrobca by mal predstaviť i novú generáciu iPhone 13 mini, a to aj napriek slabým predajným výsledkom súčasnej generácie.

O malý a výkonný smartfón tak Apple zákazníkov nepripraví, aspoň nie v tomto roku. Malý iPhone možno nie je najpredávanejší, svojich zákazníkov ale určite má. Apple svoje produkčné plány tradične nekomentuje, stačiť nám preto musia prognózy skúsených analytikov.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 Mini

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať