Cez USB-C čoskoro nabijete aj náročnejšie notebooky, výkon káblov má stúpnuť na 240 W

Extended Power Range.

Technologický svet obletela skvelá správa, ktorá poteší predovšetkým fanúšikov náročnejších notebookov. Niektoré nové prenosné počítače už zrejme nebudú musieť byť vybavené pomerne nekompatným a zastaraným káblom s barelovou koncovkou napojeným na adaptér. Ako je to možné? Navyšuje sa totiž kapacita USB-C káblov, ktoré budú zo seba schopné vydať až 240 W. Na novinku upozornil server The Verge.

Káble s USB-C koncovkou dokážu síce notebooky nabíjať aj dnes, no skôr len tie menej náročné. Širšie sú zaužívané v prostredí tabletov či smartfónov.

Náročnejšie zariadenia, ako napríklad herné notebooky, stále používajú káble s barelovou koncovkou napojené na adaptér. Je tomu tak preto, lebo si vyžadujú viac šťavy, než koľko sú schopné ponúknuť USB-C káble. Ich kapacita až doposiaľ dosahovala 100 W. To by napríklad nestačilo ani môjmu notebooku (ASUS ROG Zephyrus G15), ktorý si pýta 180 W. Pri novej vrchnej hranici by však pre mňa bolo nabíjanie cez USB-C bezproblémové, dokonca by ešte ostala aj malá rezerva.

TIP REDAKCIE
Najlepšia 3D tlačiareň za 200 €: Creality 3D CR-6 SE Pro je špičková!
USB-C
USB C (FOTO pixabay.com)

USB-C silnie, stále však nebude stačiť na všetko

USB Implementers Forum (USB-IF) posilnenie USB-C označuje ako EPR – Extended Power Range. Pochopiteľne, aby ste dokázali vyťažiť z celých 240 W, budete potrebovať špecializovaný kábel (5A/50V, čiže 250 W) a k nemu aj špecializovanú nabíjačku. USB-IF informuje, že potrebné komponenty budú vždy ľahko rozoznateľné od tých tradičných.

Aj po navýšení stropu však nebude USB-C stačiť na všetko. Stále sa na trhu nachádzajú notebooky, ktoré si pýtajú oveľa viac ako 240 W. Škála zariadení, ktoré z tohto vylepšenia vyťažia, sa ale nepochybne značne rozšíri.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať