Polícia upozorňuje na podvody na Bazoši: Podvodníci prišli s novým trikom

Podvodníci to na ľudí skúšajú rôznymi spôsobmi. Niektorí sa na ľuďoch snažia priživiť tým, že im vyvolávajú, iní posielajú emaily a ďalší zas otravujú ľudí snažiacich sa niečo predať. Bazoš.sk je jedným zo serverov najhoršie zasiahnutých vlnou útočníkov. Polícia teraz upozorňuje, že svoj podvod vylepšili.

Podvodníci už stratili akékoľvek zábrany. Whatsapp – Bazoš podvod vylepšili o „Návod bezpečného nakupovania“,píše sa v najnovšom príspevku Polície.

Pôvodný podvod na Bazoši

Podvodníci na Bazoši vyhľadávali inzeráty, ktoré mali zverejnené telefónne číslo, na ktoré následne cez komunikačnú službu WhatsApp posielali správy o tom, že o daný produkt majú záujem. Predávajúcemu následne napíše, že danú vec chce a že zaplatí ihneď.

Následne pošle odkaz, v ktorom máte vyplniť vaše číslo karty, na ktorú vám zašlú peniaze. Samozrejme, stane sa presný opak a o peniaze prídete. V platobnej bráne sa nachádza logo Bazošu a dokonca aj logo Slovenskej pošty.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že na prijatie platby nepotrebujete číslo karty, ale len číslo účtu.

TIP REDAKCIE
SWAN a 4ka spúšťajú pevný 5G internet na doma: Rýchlosť až 250 Mb/s a cena 21 €!
Obrázok útočníci využívajú pri podvodoch na Bazoši.
Tento návod sa šíri WhatsAppom.

Nový, resp. vylepšený podvod

Podvodníci začali oslovovať cez WhatsApp predávajúcich ľudí tak, ako pri pôvodnom scenári. Namiesto okamžitého zaslania odkazu na platobnú bránu teraz zasielajú „Návod na pohodlné a bezpečné nakupovanie”.

Konverzácia na WhatsApp
Príklad konverzácie.

V návode sa nachádzajú klamlivé, resp. zavádzajúce informácie o tom, že kupujúci platí za objednávku odkazom, ktorý musí následne odovzdať predávajúcemu. V návode sa „odporúča,“ aby predávajúci objednávku prijal zadaním čísla svojej karty, kam mu prídu peniaze.

Konverzácia na WhatsApp
Keď útočník zistí, že ho predávajúci prekukol, vynadá mu.

Polícia varuje, že ide o podvod a svoje číslo karty by ste nikomu nemali dávať, tobôž nie niekomu cudziemu na WhatsAppe. Ak niečo predávate na inzertnej sieti, dvakrát si premyslite, či ste ochotní sa baviť s výmyselníkmi, ktorí sa správajú zvláštne.

Čo ak ste informácie o svojej karte omylom zadali? Neostáva vám nič iné ako ísť alebo zavolať do banky a zablokovať svoju platobnú kartu. Ak ste stihli prísť o peniaze, vaše ďalšie kroky by mali viesť na najbližšiu policajnú stanicu, kde je nutné podať oznámenie.

Total
68
Zdieľaní
Total
68
Zdieľať